| MariaMra a întrebat:

La o baterie noua de telefon, cum se face prima sau primele incarcari? Cineva mi-a spus sa tin telefonul la incarcat 16 ore ca sa tina bateria mai mult dar eu stiam ca trebuie consumata de tot si scoasa fix cand e gata, asta la primele 3 incarcari. Care este cea mai buna varianta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai e nevoie de mult de formatare la baterii, de cand noile tehnologii cu litiu

| darrio2007 a răspuns:

Nu se mai formateaza de cativa ani bateriile la telefon.Foloseste telefonul normal.Incarcare-descarcare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele/tabletele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Telefoanele au de cativa ani buni baterii li ion deoarece acestea sunt mai utilizabile si pentru ca nu mai au asa numitul efect de memorie, care te deterina sa o formatezi: adica sa o incarci full apoi sa o descarci, etc.

Deci, nu ai nevoie de nici un protocol. Il pui in priza si il folosesti cand ai nevoie cat ai nevoie pana nu mai poate.

Nu exista limitari. Incearca doar sa nu tii acumulatorul prea multa vreme descarcat complet (ma refer la luni de zile). Dar si asa nu e un mare risc. Recomandarea de a stoca telefonul cu bateria plina este data pentru a putea sa il folosesti in caz ca ai nevoie (gen 112).

| mariusmac85 a răspuns:

Hristos A Inviat! Buna seara
Si eu stiam ca se consuma de tot bateria si dupa sa o tii la incarcat 16-24 ore pentru o formatare generala a bateriei dar poate depinde de acei elementi din baterie, unele sunt Li-ion altele alta compozitie, cred ca cel mai bine este sa consulti manualul de utilizare, daca nu ai manualul cauta modelul pe internet si dupa descarca manualul de utilizare pdf
Ce telefon ai?
Sper ca am putut sa te ajut!
O seara binecuvantata!
Marius