| anonim_4396 a întrebat:

Merimobiles. com ce taxe platesc in Romania pentru colet care are o valoare de 200 de dolari, vreau sa cumpar un telefon de pe acest site, de ex un Lenovo, Livrarea se face din China. Unii zic ca nu platesti nimic, altii ca trebuie sa declare o valoare mai mica a coletului cine-l expediaza, ati comandat ceva de pe ebay sau de undeva din afara UE, cum a fost.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vorbeste cu ei sa declare o valoare foarte mica cand e expediat. Metoda asta merge in general. Si taxa o sa fie mica.

| Razvan03Andrei a răspuns:

Taxa vamala e de 20% din valoarea produsului sa ceva de genul, chiar nu mai stiu.dar daca telefonul pe care il iei e din China. spune-le sa declare o valoare mai mica, gen 50, maximu, 100 de dolari happy asa nici macar nu simti taxa vamala si se renteaza si pentru tine..De pe eBay..hmm..daca alegi transport gratuit sa stii ca-ti vine intr-o luna si la posta vamala desigur. Bafta!

| kiss1702me a răspuns:

Buna! Cred ca depinde de taxele pe care ti le vor adauga cei de la vama. Eu am primit un telefon din SUA si la valoarea lui declarata de $700 eu am platit taxe vamale 4 milioane. Daca intri pe google si cauti o sa afli exact taxele happy