| LastKissu a întrebat:

Ok am o intrebare, de fapt o problema. Recent am luat un telefon (Orange Hiro) la abonament. treaba sta in felul urmator Am bagat cartela de cosmote si am incercat sa activez datele de mobil si imi apare o eroare Roaming date -Conectivitate date pierduta.
P.S- Modul de retea il am pe GSM/WCDMA automat, am incercat sa dau selectare automata la operatori de retea dar imi apare aceeasi eroare, am bifat si debifat roaming date dar la fel. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Toate telefoanele comercializate de Orange sunt blocate in retea. In schimb daca telefonul este achizitionat la pret standard atunci deblocare acestuia este gratuita. Mai multe detalii gasesti aici : http://oran.ge/1gH4XWW.

O zi buna,
Orange Helper

3 răspunsuri:
| SorinTudor a răspuns:

Asta e problema la telefoanele astea chinezesti cu brandul Orange/Vodafone le codeaza sa mearga numa pe reteaua lor de telefonie, de ce nu ti-ai luat un telefon neverlock?

| andreiask a răspuns:

Nu merge alta cartela pe el intrucat este codat in Orange. Va merge numai cartela/net de la Orange happy

| Andy_Andrey_1994_N4dY a răspuns:

Este codat. Cel mai bine ar fi sa mergi la Cosmote sau la Orange si ei o sa incerce sati rezolve problema