| anonim_4396 a întrebat:

......Sall laughing)
Am o problema cu telefonul.
Cand am fost la plaja, l-am scapat din greseala in apa.
Pana am ajuns acasa....au mai trecut vreo 2 ore.
Cand am ajuns,am scos bateria si era destul de uda.
Si cartela am scos-o.
Dar,cand l-am scapat in apa oricum nu mai avea bateria.
Adica trebuia sa ajung acasa si sa il incarc.

Este un telefon din america,swees.
Dupa ce am sters bateria,si am suflat ca sa se mai duca apa din telefon,am bagat bateria si am pus telefonul la incarcat.
Dar, cand apas pe butonul de deschis, adica ca orice buton din dreapta telefonului la un Samsung doar apare sa imi zica numele telefonului si gata...sta asa ore intregi. Se deschide doar pe jumatate,ar trebui sa scrie numele si dupa sa apara o imagine...
Dar,nu...
Mama spune sa il duc sa fac o intrebare la Vodafone dar,eu ma gandesc la varianta cu orezul.
Telefonu a stat cateva zile asa, fara sa se deschida, eu doar am sters bateria.
Ce pot sa fac?
Sa incerc metoda cu orezul?
Funda love struck
Sorry daca sunt greseli.

Răspuns Câştigător
| Pintoiu_Valentina_1998 a răspuns:

Eu zic sa il duci la un profesionist. El iti poate spune si ce a patit si ti-l poate si repara. Desidur, asta e doar parerea mea. Sper ca te-am ajutat.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul următor ce trebuie să faci :
http://www.yoda.ro/......n-apa.html

http://socialweb.ro/......e-lichide/

http://mashable.com/2012/09/04/cpr-drowned-cell-phone/

În cazul în care NU funcţionează după ce l-ai ţinut 72 de ore ( 3 zile ) în orez uscat, atunci NU cred că se mai poate "salva" :(
Oricum, va trebui să mergi cu telefonul la un Service pentru diagnosticare!

Toate cele bune!

| danutzu96 a răspuns:

SLABE SANSE. Primul lucru care il faci cand iti cade telefonul este sa ii scoti bateria (daca se poate scoate) si IN NICIUN CAZ sa pornesti telefonul.Trebuia dus la un service sa scoata apa din el si sa il curete cu alcool izopropilic. Telefonul tau are bootloop cred acum, probabil s-au scurtciruitat memoriile. Tot ce poti sa faci este sa il duci la service sa vezi daca mai scot aia ceva din el (desi f putin probabil daca a stat zile cu apa in el).

| ANDA135 a răspuns:

Mai bine o asculti pe mama ta

| mari9999 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa il bagi in orez si sa astepti sa vina chinezii la orez sa ti-l repare.

| XxRafaellaxX a răspuns:

Oricum nu mai avea baterie* Trebuia incarcat