| JustLexu a întrebat:

Ce e mai bun la un telefon procesor Quad Core / Dual Core?
As dori un raspuns mai explicit daca se poate.

Multumesc anticipat! FUNDA

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, procesorul Quad Core este mai performant decât Dual Core happy
Totuşi, comparaţia implică mai multe date/informaţii/caracteristici...

Mai bine precizează EXACT despre ce modele de telefon este vorba!
Apoi mai vedem ce & cum...

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

In majoritatea cazurilor cele quad core dar aici depinde si de ce procesoare vorbim.

| JustLexu explică:

Este vorba despre Samsung Galaxy Grand (DUOS)( dar ceea ce ma cam pune pe ganduri este procesorul dual core...) Nu stiu daca e mai bun un telefon genul asta dual core sau sa tind spre alta marca de telefon cu Quad Core

| LQ4DnyS a răspuns:

Uite frate! Procesorul este unitatea centrala de procesare. El poate fi unul singur sau in mai multe nuclee. Dual core inseamna procesor in doua nuclee iar quad core insemna patru nuclee. Quad core adica ai 4 procesoare. Dar depinde si modelul de procesor. Uite spre exemplu la firma Apple la iphone sau ipad niciodata nu a fost pus procesor quad core. Avea doar dual core adica doua procesoare dar foarte de calitate! Dar in principiu quad core este mai bun! Funda?!