| Si_Atat_Andrei_1996_D1m1 a întrebat:

Saluatre TPU! Am un telefon Samsung Galaxy Young ( GT-S6312 ), Eu am vrut sa imi pun parola la Sim-ul Orange Si, si de odata mi-a aparut ceva cu codul Puk si codul pin (sus undeva scria ca am 10 incercari ramase ) eu am scris codul de mai multe ori si nu a mers si dupa ce am terminat cele 10 incercari, unde imi zicea Cardul sim blocat devinitiv, mai pot face ceva? Ajutor! sad Funda!

2 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu mai poți face absolut nimic. Dacă aveai blocat codul PIN, deblocai cartela cu codul Puk aflat pe cartonașul plasticat pe care l-ai primit când ai cumpărat cartela. Mai mult, poți afla codul PUK apelând la relații cu clienții sau de la *100# ramura Servicii și PUK, de pe alt telefon. Codul introdus de tine, dacă nu a mers prima dată, nu crezi că era normal să nu funcționeze nici de celelalte nouă ori? Poți merge la Orange SHOP (nu Orange Store, ăsta nu-i bun de nimic) și să vezi dacă mai ai ce-i face.

| ionut258 a răspuns:

Din cate stiu eu nu mai ai ce face cu cartela, dar s-ar putea sa primesti acelasi numar daca vorbesti cu cei de la Orange