| mihairobert19 a întrebat:

Salut am achizitionat si eu un telefon cu baterie li-po (Lithium polymer) trebuie formatata bateria? cum trebuie incarcata?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele noi NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune.

| Radu284 a răspuns:

Aproape toate telefoanele au baterie li-po. Deci, daca ai mai avut telefoane pana acum, in ultimii ~12 ani, stii deja cum se incarca.

Nu au efect de memorie, nu trebuie formatate, dar uneori este bine sa fie golite complet, ca sa se reseteze circuitul electronic care arata cat de incarcate sunt.

Cel mai mult le place sa fie incarcate pe la 40% si sa nu fie supuse la caldura. Atunci rezista cel mai mult. Bineinteles, e mai important sa ai telefonul incarcat la 100% decat sa conservi bateria. Dar nu le lasa la calduri mari, gen in soare, in masina cand tu nu esti acolo, etc.