| Kost1a a întrebat:

Salut, am o problema la un telefon Motorola c168i.
Cand ii pui scartela imi arata asta: sa introduc codul de cel putin 8 cifre. ca sa fie deblocat.
ajutati-ma va rog.: skype meu kostya. 19951
ajut cu ce pot si eu pe voiwinking

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, acel telefon este CODAT pe altă reţea :(
Sau are cod pentru a preveni folosirea unui alt SIM...

Eventual, încearcă să introduci SIM-uri din celelalte reţele şi, dacă nici unul NU este acceptat, atunci telefonul are cod pentru a preveni folosirea unui alt SIM :(

Dacă ai cumpărat telefonul recent şi l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

Sau, îl poţi duce la un Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ottakringer a răspuns:

Ai mai folosit telefonul si pe alte retele? Daca nu ..trebuie decodat!