| x2gk9r a întrebat:

Salut...
As vrea sa imi iau un iphone 15 pe abonament de la telekom, as vrea sa stiu trebuie sa platesc ceva inainte fiindca m-am uitat ca daca il iau in abonament mi-l baga pe rata 326 de lei pe luna

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, ne ai batut la cap aici vreo 2 saptamani cum ca parintii nu isi permit sa iti ia un telefon asa de scump dar pare ca nu renunti in a luat monstruozitatea aia inexplicabil de scumpa

Bula
| Bula a răspuns:

Da, in 2 ani vei plati 7824 lei pentru acel telefon + abonamentul.
Cand l-ai platit complet, telefonul deja va fi o vechitura.

| doctorandus a răspuns:

Ba fratioare, daca esti sarac nu te baga la un astfel de credit, ca nu e de nasul tau. Eu am venit de peste 1000 Euro/luna si nu iau telefoane pe credit.

Daca am bani, cumpar. Daca nu, nu iau credit. Si n-am avut niciodata iPhone. Si nici Samsung. De ani de zile cumpar numai Nokia (HMD).

| TheRealFantasy a răspuns:

Un telefon la abonament te ajunge mai scump decat unul la liber, eu zic sa faci un efort sa iei un telefon cu banii jos.
Daca nu dispui de bani dar ai tu sau parintii tai un venit macar minim pe economie sau mai bine, si nu aveti alte imprumuturi mari exista posibilitatea de a face un credit.
Pentru un telefon daca e o suma pe care o poti plati in 4 luni exista la TBI Bank un credit numit Zero care iti permite sa faci pe un an (12 luni) sau 2 ani (24 luni) credit cu dobanda foarte, foarte mare dar care are un avantaj: daca platesti creditul in 4 luni integral (adica toata suma) ai dobanda 0%. Adica platesti doar creditul si asigurarea de sanatate (care cred ca este optionala, dar e buna, e 50-100 de lei parca).
Poti face pe 2000-4000 de lei un credit de genul DAR ai mare grija sa faci doar pe cat poti achita, NU vrei sa ajungi la perioada cu dobanda pentru. ca este foarte mare, si nu te intinde sa faci mai multe credite.

Alta alternativa e un telefon la second hand, daca e pe un site ok gen olx si are poze si descriere serioasa, livrare cu verificare, poti gasi un telefon foarte foarte putin utilizat, aproape nou din cutie, la un pret redus, poate si cu garantie. Pentru ca odata folosit, orice produs ii scade valoarea foarte mult, pentru. ca putine persoane se risca sa ia asa ceva; dar e o alegere mult mai buna decat credit si clar mai buna de mii de ori decat sa faci abonament!
Mai bine du-te la camatari! laughing