| BezeaToxica a întrebat:

Ce spuneti despre telefoanele Utok? Este un brand mai nou dar ma atrage faptul ca au telefoane bune(Utok 430 Q, acesta mi-ar place) si 5 ani garantie...

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Am avut de multe ori ocazia sa umblu pe Nokia lumia cu windows phone 8 si nu mi s-a parut cine stie ce, poate ca mult mai slab decat iOS-ul, pot spune ca nu prea se merita sa iti iei un telefon cu wp 8 cand iti poti lua unul mai ieftin mai performant si cu android.
Cat despre intrebare. eu am o tableta de la utok, 700q si nu prea sunt multumit de ea, 1.2 ghz quad core, 1 gb RAM ddr3, placa video in 8 nuclee powerVR SGX544MP2 si la bencmark-ul antutu a avut un punctaj mai mic decat un Sony xperia M cu procesor de 1 ghz dual core, 1 gb de RAM si placa video adreno 305. Utok este la inceput, au telefoane foarte ieftine dar nu stiu cat de bune sunt cu toate ca scrie ca au procesoare de ultima generatie dar se comporta ca niste procesoare foarte slabe, calitatea display-ului nu este prea buna, foarte multe erori deci daca vrei un telefon de la utok mai asteapta 2 ani pana cand produsele lor vor fi imbunatatitewinking pana atunci iti poti lua un Sony xperia M sau L care la un abonament pe la 10 euro le poti lua la 500 de lei sau chiar mai ieftinwinking

11 răspunsuri:
| bogboy101 a răspuns:

Zi-mi pentru ce iei un telefon si te indrum spre cel mia bun.internet jocuri? recomand Nokia lumia 525 e ma bun decat 520 are 1 gb ram 1 ghz procesor dual merg f multe jocuri pe el si pe net se descurca f bine are tata. daca vrei cu android nu recomand firme necunoscute sau poti sa gasesti unul mai bun cu procesor de 1.6 quad core.

| bogboy101 a răspuns (pentru RB26DETT):

Frate eu am si nici pe departe nu e ca un android nu s-a blocad deloc si ii am de 6 luni.e f bine optimizat fata de android ...nu trebuie sa fie heha core quad core octa core procesorul sa mearga f bine dovada e la qp 8.1 si la ios.ei de ce nu baga 2-3 gb ram? dc nu baga procesoare pretentioase? a? si merg mai bine jocurile decat pe android.am avut tablta e prin 2009 si nu sunt multumit de ea adica merge f bine nu am treaba dar totusi lipseste ceva...( nu e tot aia din 2009 laughing) asta e quad core cu 1 gb ram 4.2 android.cand scoti un android nu faci aceeasi impresie ca un tel cu wp sau ios. doar daca e scump gen Samsung s4-s5 xperia z.da sunt telefoane bune dar sistemul nu ebun.

| RB26DETT a răspuns (pentru bogboy101):

Sa iti zic frumos si bine:
iOS : avantaje : -nu se prea blocheaza [am un coleg de clasa cu un 4s si se mai blocheaza cateodata dar rar, are ios 7]
-conexiunea la internet foarte buna
-poate ca si designul
si acum sa trecem la dezavantaje:
-pana si cea mai naspa aplicatie costa
-sa iti instalezi aplicatii faine pe el este necesar ca telefonul sa fie modat [jailbreak sau nu mai stiu ce]
-produsele Apple sunt extrem de scumpe, supraevaluate pot spune, eu unul nu as cumpara in veci un iphone sau ipad, nu sunt prost sa arunc asa cu bani in ceva depasit de mult
-il scapi o data pe jos si e cam gata[ori bara de metal se va zgaria in asa fel incat sa te agate si practic sa te zgarii sau mai este ca ecranul se va sparge, sau capacul pe spate in cazul 4 si 4s]
-nu s-a inventat un iphone/ipad/ipod rezistent la apa, socuri praf etc....toate sunt destul de sensibile la chestiile astea
-performante extrem de slabe maxim 1.3 ghz dual core si 1 gb de ram, ce e asta? dau 900 de RON pentru performantele astea laughing
-bluetooth-ul nu te ajuta cu nimic, numai cu alte iphone-uri poti folosi bluetooth
-sistemul de operare este atat de simplu -_-, am fost la un Domo si am avut ocazia sa testez un ipad air, m-am uitat 2 minute la el ca nu am avut ce sa vad :\ cand am testat un Samsung galaxy note 3 am stat 20 de minute si m-am uitat la toate functiile fiind foarte satisfacut de ce stie sa faca acel telefon mult mai ieftin decat un iphone 5s si mult, mult mult mai performant!
-bateria la 5 sau 5s este varza si nu se prea poate scoate din cate am auzit

acum la android
avantajesickfoarte foarte multe aplicatii gratis
-poti instala orice aplicatie care costa fara sa il modezi
-meniul este foarte frumos aranjat, multe optiuni pentru personalizarea acestuia...
-daca ii faci ROOT ai acces la niste functii foarte tari
-telefoanele cu android sunt pentru toate buzunarele si unele sunt foarte performante, practic nici un telefon nu poate intrece note 3 -ul si galaxy s5-ul poate ca si Sony xperia Z2 la momentul de fata.
-spuneai ca ios nu necesita nu stiu cat ram sa ruleze acel sistem de operare, ei bine afla te rog, sunt si telefoane cu procesoare de 600 mhz si 184 mb de ram ce ruleaza androidwinking
-gasesti sute de telefoane cu android
-foarte usor de folosit
-foarte multe functii care le gasesti foarte repede
-te familiarizezi foarte foarte repede cu sistemul de operare
-sunt telefoane ce au android si sunt rezistente la apa, praf, socuri etc...
-etc...
dezavantaje:
-la unele telefoane de la marci mai low, androidul da multe erori
-te enerveaza la unele telefoane memoria interna cam mica

| bogboy101 a răspuns (pentru RB26DETT):

Man iphonele e cel mai bun. dovada specificatii f mici ca la wp si ruleaza chiar ami bine sau la fel jocurile decat pe android.Un iphone ruleaza mai bine jocurile decat un smsung (Samsung s5 si iphone 5s )La android jocurile scadeaza naspa unele nici nu sunt compatibile de ex la Samsung s5 nu toate aplicatiile sunt compatibile.la ios, un jirlbrake rezolva si problema cu aplicatiile care costa dupa toate sunt gratis pe cadn la androdi rootu nu ela fel maresti doar procesorul un chainfire 3d si cam atat e inutil.si nu nu se sparde dac iti cade iphonele.am eu iphone 5 si tata iphone 4s si i-a cazut de f multe ori nu are absolut nimic e protejat degorila glass.pe cand samsungul nu are aceasta obtiune.citeste pe net inainte sa vorbesti...

| bogboy101 a răspuns (pentru RB26DETT):

Si la android aplicatiile cu bani incep sa nu le mia poti sa le iei dupa net ca se blocheaza cand le descarci.si ios-ul nu se poate rula decat pe terminalele Apple de astea si wp nu e comun pentru ca nu e sistem ca la ANDROID FREE! Androidul este OPEN-SOURCE de aia se modifica f usor e e comun ca daca era cu bani nu mai pupam noi acum telefoane ieftine si tablete cu android la specificatii gem 1 gb ram ...si procesorul la android este overclockat dinnainte sa ne ia noua ochii.

| bogboy101 a răspuns (pentru bogboy101):

Scuze de greseri scriu f repede si ma mai uit si la tvlaughing.si oricum la android de ce crezi tu ca apare procesorul hexa core sau coad core sau octa core si 1 gb ram? sa para ca merge bine.cu ce te incalzeste un tel cu 2.5 ghz si 2 gb ram si mem de 32 de gb daca el nu ruleaza windows? acum serios pretul iphonului nu e mare.in america e 500 $ un iphone cand se lanseaza la noi se mia adauga taxe peste taxe si de aia escump...romania noastra. sper cate-ai lamurit si la android.a si era sa uit un aspect f mare la android:el eplin de virusi si la wp sau la ios nu exista virusi la fel ca la android.

| RB26DETT a răspuns (pentru bogboy101):

Mda, orice posesor de iphone ar spune fix cum ai spus tu, asa pot spune si eu ca am un Sony xperia M, la specificatii este mai tare decat iphone 4s, procesor dual core de 1 ghz si 1 gb de RAM si pot spune ca imi merg absolut toate aplicatiile fara lag, san andreas, asphalt 8, toate! si inca ceva, iti ajunge 8 sau 16 gb cat are iphone-ul tau? eu am card de 32 de Gb in telefon cool tu de ce. stai ca iphone-urile nu au slot pentru card, cu Apple maps cum te descurci? iti permiti sa te loghezi cu (,)cardul pe app store? poate ca este iphone-ul scump la noi dar si aplicatiile sunt exagerat de scumpe, si la android nu trebuie sa ii faci root sau nu stiu ce prostie ca sa ii instalezi un joc ce costa, eu unul am luat un program GPS ce costa 150 RON, l-am luat gratis, simplu si nu, nu se blocheaza cand iau aplicatiile ce costawinking frate, poate ca este androidul open source dar tot mai bun este ca iOS-ul, si de unde vrei tu sa iti trebuiasca la iphone specificatii de nu stiu de care daca software-ul ar fi compatibil si cu primele telefoane cu touch screen, software pentru telefoane slabe laughing

| bogboy101 a răspuns (pentru RB26DETT):

Lol total pe dinafara/nici nu ma obosesc sa reiau povestea dela capat.

| RB26DETT a răspuns (pentru bogboy101):

Am avut de multe ori ocazia sa umblu pe Nokia lumia cu windows phone 8 si nu mi s-a parut cine stie ce, poate ca mult mai slab decat iOS-ul, pot spune ca nu prea se merita sa iti iei un telefon cu wp 8 cand iti poti lua unul mai ieftin mai performant si cu android.
Cat despre intrebare. eu am o tableta de la utok, 700q si nu prea sunt multumit de ea, 1.2 ghz quad core, 1 gb RAM ddr3, placa video in 8 nuclee powerVR SGX544MP2 si la bencmark-ul antutu a avut un punctaj mai mic decat un Sony xperia M cu procesor de 1 ghz dual core, 1 gb de RAM si placa video adreno 305. Utok este la inceput, au telefoane foarte ieftine dar nu stiu cat de bune sunt cu toate ca scrie ca au procesoare de ultima generatie dar se comporta ca niste procesoare foarte slabe, calitatea display-ului nu este prea buna, foarte multe erori deci daca vrei un telefon de la utok mai asteapta 2 ani pana cand produsele lor vor fi imbunatatitewinking pana atunci iti poti lua un Sony xperia M sau L care la un abonament pe la 10 euro le poti lua la 500 de lei sau chiar mai ieftinwinking

| AlinaMaricescu a răspuns:

Nu am auzit niciodata de el

| Zamfir_Andreea_1990 a răspuns:

Am eu un utok 500d si e chiar ok......singura problema e ca n-am reusit sa-l rootez. altfel....la 4 mil e chiar in regula si se misca destul de ok. s-ar putea mai bine dar nu am root ca sa pot instala aplicatiile necesare