| Andrey3oo7 a întrebat:

Salut comunitate TPU. Am o problema foarte frustranta si vreau sa va cer parerea.
Telefonul meu (Allview A5 Quad) se misca foarte lent (lag cat incape). Am incercat diverse aplicatii ca Clean Master, 360 Antivirus dar nu prea ajuta... Am schimbat si launcherul (CM Launcher). A fost bine la inceput dar acum iar incepe...
Intrebarea fiind: ce pot face sa-i maresc viteza(de reactie si procesare) a telefonului? Va multumescwinking

3 răspunsuri:
| AliLina2 a răspuns:

Pai,in afara de resetare, nu as vedea alta solutie..iti va merge bine dupa resetare dar va reveni din nou lag-ul din cauza instalarii aplicatiilor si jocurilor care forteaza procesorul(bineinteles, sa nu uitam si de virusii de pe net.)
Eu ti-as recomanda sa il resetezi, sa ii bagi imediat antivirus, daca vrei iti descarci cateva jocuri mai mici(dar nu gen Asphalt sau mai stiu eu ce ca astea mananca RAM-ul si iti incalzesc procesorul..si aplicatiile de care ai nevoie)si asta e.

| iTzAlecsRo a răspuns:

Memoria RAM este folsita la maxim... dezinstaleaza toate aplicatile care le ai pentru curatarea telefonului dar si antivrusul(nu te ajuta la nimic, virusii sunt mai puternici decat antivirusul de pe telefon)si facebook-ul si cm launcher si facebook messenger si instagram si yahoo si cam atat big grin Succes.

| ilielunguboss a răspuns:

Incearca CM BROSUER