| Nedelcu_Mihai_1998 a întrebat:

Daca am un telefon cu baterie tip Li-ion, se poate strica (descarca mai repede ) daca ma joc pe el cand e incarcat si cand il bag mereu. dau funda

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu! Dar tinindu l mereu la încărcat, îi întăresti bateria, o faci m ai rezistentă.

| RaduTN a răspuns:

Nu prea am înţeles ce vrei să spui.
Dacă te referi că bateria se poate strica când este la încărcat şi tu de joci pe ea, răspunsul este DA. Mulţi profesionişti recomandă să închidem telefonul când este la încărcat.

| ombladon a răspuns (pentru RaduTN):

Strange tot acei "profesionisti" in jurul unor grenade, apoi mergi si scoate cuiele de la grenade!

| RaduTN a răspuns (pentru ombladon):

Pe tine cine te-a băgăt în seamă? Dacă eşti tu ăla profesionistul, du-te şi mai documentează-te. Nu mai zic că ţi-ar trebui un abecedar.

http://www.yoda.ro/......rcare.html

" Cel mai bine e sa tii telefonul sau tableta inchise tin timpul incarcarii, din cauza tensiunilor parazite, ce pot supraincarca bateria sau pot reduce durata acesteia de viata. "

| ombladon a răspuns (pentru RaduTN):

Poti sa mi arati macar un topic de pe elforum sau pe alt forum serios, unde spune un profesionist aceleasi lucruri? Degeaba imi arati tu toate prostiile alea, scrise de cine stie ce destept care habar nu are ce vorbeste...

| ombladon a răspuns (pentru RaduTN):

Stii din ce este format circuitul de incarcare al unui acumulator li-ion? Stii ca nu pot sa apara "tensiuni parazite" si ca bateria nu poate fi supraincarcata, nu?

| RaduTN a răspuns (pentru ombladon):

Prietene, te faci de râs.
Pune-te cu burta pe abecedar apoi comentează fără rost.
Dacă cei de la Yoda nu ştiu ce vorbesc, arată-mi tu mie un videoclip în care un profesionist să zică că nu afectează bateria dacă este la încărcat şi tu te joci pe telefon. Sau măcar un site, ceva.

| ombladon a răspuns (pentru RaduTN):

Da,eu ma fac de ras, nu tu care ai pus intrebarea aia in care intrebi daca poti sterge zgarieturile de pe display ul telefonului, folosind pasta de dinti...Nu trebuie sa ti arat eu un clip,tu trebuie sa mi demonstrezi ca se poate strica bateria din cauza asta! Singura diferenta intre incarcarea cu telefonul deschis sau incarcarea cu el inchis,o simte incarcatorul,si anume ca daca telefonul este deschis si tu il folosesti in momentul respectiv, incarcatorul trebuie sa debiteze putin mai mult curent, in rest NU este nici o diferenta! Am studiat destul de mult acumulatorii li-ion si incarcatoarele pentru acumulatorii li-ion, deoarece am construit cateva, deci stai in banca ta daca esti habarnist!

| RaduTN a răspuns (pentru ombladon):

Văd că-ţi mai susţi prostia.
Cadex Electronics, lider mondial in domeniul analizei, testării si monitorizării acumulatorilor răspund unor întrebări despre acumulatori, uite şi link-ul de unde te poţi informa: http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/

| ombladon a răspuns (pentru RaduTN):

Eu in locul tau nu as mai spune nimic, ca te faci de rusine pe aici...