| RazvanC28 a întrebat:

Salut! In urma cu aprox. 2ani, mi-am pierdut telefonul..., problema e ca dintr-o prostie am blocat un alt telefon prin "control parental" parca îi zice si acum acest telefon a ramas blocat. Mentionez ca i-am dat resetare la setarile din fab. de nenumarate ori, degeaba.Din pacate in telefonul pierdut aveam gmailul prin care l-as fi putut debloca, iar din cauza securitatilor respectivului gmail, nu il mai pot recupera, ar mai fi fost o sansa prin nr de tel, care s-a dus o data cu telefonul... As vrea sa stiu daca ar mai exista o solutie prin care as putea debloca telefonul.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

SINGURA solutie pentru a nu pati asa ceva este notarea "cheilor" de acces (parole) la fiecare site important!
Notarea se face intr-un carnetel, tinut la "loc secret", cunoscut doar de tine (si eventuale persoane autorizate de tine.

In caz contrar, iti pierzi toate conturile la care ai registrat si nu mai stii parolele.

| MaNumescAlexFabian a răspuns:

Salut!
Solutii:

Contacteaza producatorul telefonului cu dovezi de achizitie si IMEI-ul telefonului.
Plateste o companie specializata in deblocare.
Flash ROM-ul telefonului (riscant, pierzi datele).
Recomandari:

Incepe cu producatorul telefonului.
Verifica garantia.
Cauta instructiuni online specifice modelului tau.
Atentie:

Evita software-ul de la terte parti (riscant).
Fa o copie de rezerva a datelor importante.
Sper sa reusesti!