| saidkique a întrebat:

Salut, o colega are un Samsung Galaxy Y GT-S5360 Hello Kitty care are o problema de tip self restart. L-am luat acasa si am reusit sa ii fac backup EFS si toate cele, sa il root-ez si apoi sa ii flashuiesc un ROM si anume Hyperion. Nu s-a rezolvat problema iar la o rapida desfacere a dispozitivului nu am gasit nici macar un fir de praf la switch-ul in cauza. Care e parerea voastra? E problema hardware sau tot software? Sa il trmita la garantie? Sau sa il arunce?

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Resofteaza-l de tot, nu mai face toate modificarile in sistemul de operare. Oricum la garantie nu-l va mai primi dupa ce ai umblat in el si l-ai root-at.

| DeyCj a răspuns:

Așa pățești dacă te iei după toți „meșterii" ce postează pe net, adică habarniști de primă mână ce cred doar ei că se pricep la așa ceva. Dacă nu ai habar de linux NU roota telefoane.Android-ul e linux și trebuie să știi ce să faci.
Contul de root este un cont de rezervă destinat celor ce știu precis cum să exploateze această resursă și se folosește pentru a repara sistemul în caz de distrugere accidentală, implementa hotfix-uri în kernel și altele, nici de cum pentru utilizare zilnică.Pe acest cont toate funcțiile de securitate ce există într-un sistem linux, ceea ce îl face mult mai puternic vs un sistem Microsoft, sunt dezactivate(app armor, firewall-ul, criptarea datelor, și altele)
La garanție îl poți trimite dar te va taxa ca să repare prostiile ce le-ai făcut.Succes

| AdrenalinTm a răspuns:

Daca l-ai rootat ceau garantie

| ionut258 a răspuns:

Probabil este o problema hardware daca zici ca schimbarea rom-ului nu a ajutat.

| saidkique explică:

Mersi de "ajutor" baieti. Doar mi-am promis sa nu mai folosesc TPU.