| simina96 a întrebat:

Telefonul meu (Samsung Galaxy S6) a inceput brusc sa se restarteze singur, problema este ca nu se mai deschide a ramas in stadiul acela cu ecran negru, imi apare sigla Samsung cu un beculet care lumineaza ca atunci cand dai update la soft. Nu reactioneaza la nici un gest, nici sa-l inchid nu pot. Au trecut deja 2 ore si tot in stadiul acela a ramas. Ce as putea sa-i fac? Am incercat sa-l pun la incarcat, am tinut apasat cateva minute pe butonul de inchidere, fara nici un rezultat. Maine am sa-l duc la service, dar am ales sa intreb si aici in speranta ca poate voi reusi sa rezolv singura problema.

5 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

In primul rand daca pune-i intrebarea la categorie telefonei ar fi fost mai ok, apoi pe langa asta rezolvarea este
Intra in Recovery Mode si folosind butoanele de volum du-te pana la WIPE TO FACTORY DATA si acolo apasa butonul POWER si da-i ca sigur vrei sa faci asta. Dupa telefonul ar trebui sa porneasca. Daca nici asa nu merge insemna ca ai probleme cu soft-ul lucru pe care eu il pot revolva in maxim 20 minute avand in vedere ca am mai lucrat si cu telefoane Samsung, dar nu stiu de unde esti si procesul poate dura ceva.BTW daca ai nevoie de ajutorul meu si nu vrei sa platesti 50-70 lei pentru o resoftare la un service imi spui si iti dau pe privat messenger-ul meu.Multa bafta!

| RadikalGamer a răspuns:

Asta am pățit și eu acum ceva timp cu un Samsung și era o problemă de la cipul de memorie. Probabil s-a încins tare și s-a desprins sau pur și simplu a murit de bătrânețe.
Ce poți să faci e să îi dai un soft reset, poate doar s-a blocat putin. Ține apăsat pe butonul de power și volum jos pentru ceva timp și ar trebui să se oprească, îl lași ceva timp așa, apoi încerci să îl pornești.
Dacă tot nu pornește, îl oprești cu combinația de taste de ți-am zis mai sus, apoi apeși în același timp volum sus, home și power, când apare logo-ul Samsung iei degetul de pe power, continuând să apeși pe volum șu home și ar trebui să fii în recovery. Acum ca să alegi ceva de acolo apeși pe power și ca să muți selecția apeși pe tastele de volum. Te duci la "wipe data/factory reset", apeși pe power, apoi te duci la "Yes - delete all data", apeși din now power, apoi la reboot și apeși iar power. Asta ar trebui în cele mai multe cazuri să funcționeze, dar din păcate pierzi toate datele de pe telefon.

| milosbum a răspuns:

Am avut aceeasi problema cu o tableta, si am rezolvat.o de mai multe ori intrand in meniul recovery. Asta se face destul de usor, trebuie doar sa stii combinația de butoane pentru a ajunge acolo. Exista optiunea de reboot, un fel de "repornire". La mine nu a mers, asa ca am fost nevoita sa ii dau hard reboot, care a readus.o la setarile din fabrica, si pana la urma a pornit fara nicio problema. Sper ca articolul acesta o sa.ti fie de ajutor si in ceea ce priveste combinatia de butoane https://www.androidro.ro/cum-resetez-un-telefon-sau-o-tableta-android/. O alta modalitate posibila ar fi sa il lasi sa se descarce complet si apoi sa il bagi la incarcat si sa vezi cum reactioneaza.

| Gucci777 a răspuns:

Are o problema cu placa de baza îți recomand să te duci cu el la service

| Marginean_Catalin_1990 a răspuns:

Incearca sa ti apasat pe butonul de inchidere si pe homebutton daca nu merge, pe butonul de inchidere si volum.