| astralwalker a întrebat:

am de 1 an si ceva un LG google Nexus 4 si tot am probleme cu senzorul, cand ma suna pe cineva sau sun pe cineva ecranul se inchide si ramane negru pana la terminarea apelului ( noroc ca am optiunea din accesibility 'power button hang off call'. am cautat pe net iar majoritatea spun ca problema ar fi folia de protectie, aceasta acoperind senzorul de proximitate, am decupat folia in coltul cu senzorul si am curatat insa nu am rezolvat absolut nimic. As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva cu aceasta problema, service-ul fiind ultima optiune.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Descarca: https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.androidsensorbox si alege proximity test. Si pune mana peste senzor, apoi ia mana. Spune daca planta aia detecteaza ca ai acoperit/eliberat senzorul? Daca da, e ceva de soft, si se rezolva rapid cu o resoftare(apropo, ce soft ai pe el?). Daca nu, e cel mai probabil un defect hardware, insa sunt sanse sa fie si de la soft, si o resoftare merita incercata.

| astralwalker explică (pentru sltlp):

Nu detecteaza nimic, ce as putea sa fac in priviinta asta?

| sltlp a răspuns (pentru astralwalker):

Ce soft ai pana la urma?

| astralwalker explică (pentru sltlp):

Android 4.4.4 kitkat

| sltlp a răspuns (pentru astralwalker):

Descarca https://dl.google.com/dl/android/aosp/occam-ktu84p-factory-b6ac3ad6.tgz. Sa ai in vedere ca ai sa pierzi toate datele din el. Ai nevoie de adb si fastboot instalat global in pc. Deschizi un cmd, pui telefonul fastboot, scrii "fastboot oem unlock". Confirmi. Apoi, rulezi script-ul flash-all(batch) din arhiva descarcata. Si astepti sa termine.
Ca aici https://www.youtube.com/watch?v=HhnadJotEYQ doar ca tu rulezi si fastboot oem unlock(acolo parca nu e facut) inainte de toate. Daca nici dupa nu vrea, atunci e defect hardware.