| Nedelcu_Ionut_Gabriel_1997 a întrebat:

Am o problema si as dori niste pareri.
Acum 2 luni mi-am luat un Allview V1 Viper si imi cam facea figuri, se bloca la modul ca intra in aplicatii, trimitea mesaje, efectua apeluri... ( a real smartphone lol ) si l-am bagat in Service abia dupa ce mi s-au stricat si castile la el, telefonul fiind in garantie. Ei bine si frumos pana sunt sunat de la ei sa-mi comunice ca mi s-a dat refuz de garantie deoarece a avut loc o interventie neautorizata asupra placii de baza, prostii, ca eu nu am umblat acolo si nimeni altcineva, initial o dadusera pe aia cu ai facut update la android de pe PC si mai stiu eu ce. alte prostii... ei bine l-am ridicat deoarece reparatia era mai scumpa decat telefonul si cand ajung acasa sa observ ca butonul power nu mergea ( functiona foarte bine cand l-am predat ), baga-l iar la reparat tot prin garantie, ceva exceptie de la ei, azi l-am ridicat si ce sa vezi nu mai merg microfonul si difuzorul extern al telefonului ( la fel, mergeau foarte bine inainte )... service-ul de care vorbesc este depanero sau cum dracului se numeste. Si oamenii astia ori sunt incapabili de a rezolva o problema fara a crea alta, ori ei chiar sa asteapta sa platesc acea suma pentru reparatie.
O alta intrebare pe care doresc sa vi-o adresez este: Daca merg la alt service gsm autorizat, si le spun povestea vietii mele ( cea de mai sus ) o sa-mi repare telefonul in limitele garantiei sau contracost sau ma trimit iar la Depanero, sau cum dracului se numeste, sa il repare; eu la ei n-am ce sa mai fac, ma duc sa il repare din nou si cand il iau, parca vad, nu mai merge camera sau poate touch ul... ei mi-au recomandat sa fac o sesizare, pe care, hai sa fim seriosi, o pot folosi pe post de hartie igienica...
Daca ma puteti ajuta, va rog, chit ca sunt sfaturi chit ca sunt alte experiente d-ale voastre... ca sa stiu daca urmatoarea oprire o fac cu Protectia Consumatorului...
Seara buna!

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Salut!

Cei de la Depanero sunt niste incompetenti. Pe viitor incearca sa ii eviti pe cat posibil.

Pe site-ul celor de la Allview am gasit si alte service-uri autorizate. Uite arunca un ochi aici http://allview.ro/service-telefoane-tablete.

In plus, incearca sa discuti cu cei de la Allview si sa le explici ce s-a intamplat cu cei de la Depanero. Fa si sesizarea respectiva. Fa de fapt mai multe. Bate-i la cap si nu lasa garda jos pana nu iti fac telefonul. Poti incerca si la alt service.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Din nefericire Depanero e singurul service autorizat.

Du-te la ei si ameninta-i cu reclamatie la OPC daca stii ca telefonul era ok cand l-ai bagat in service.

Ei sunt obligati sa faca un proces verbal la intrarea in service pe care sunt trecute toate defectele.

Daca nu rezolvi nimic faci plangere la OPC si astepti sa vezi daca iti solutioneaza plangerea.