| Ovy1998 a întrebat:

am si eu o problema, am un Orange hiro si as vrea sa ma transfer din Orange in Vodafone dar nu pot ca este acest numit cod care nu ma lasa, ma oate ajuta cineva cu niste infomatii clare in legatura cu deblocarea lui? si va rog nu-mi spuneti sa caut pe net sau pe youtube ca am cautat si am si descarcat 3 programe dar nici unu nu a mers ba ca nu se deschidea ba ca imi dadea o eroare ba ca nu se instala.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Acel telefon este CODAT pe Orange :(

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

http://www.orange.ro/......a/iq/29161

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

| Cati24 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un GSM (unde se repara telefoane, casti etc) si tot ce trebuie sa faci este sa duci telefonul acolo si sa le explici oamenilor de ce ai nevoie. O deblcare de obicei costa in jur de 50 de lei mai mult sau mai putin si dureaza 10-15 minute. Funda, te rog!