| Dragossm a întrebat:

Salut TPU,astazi am cumparat un Samsung Galaxy Core 2, si sunt cuiros daca mai trebuie formatata bateria?

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

La smartphone-uri nu este nevoie de formatarea bateriei 12-14 ore ca la telefoanele vechi. Dupa ce a fost cumparat dispozitivul, trebuie consumata toata energia bateriei dupa prima aprindere pana se stinge telefonul.Se pune la incarcat pana telefonul va anunta ca bateria este incarcata si atat.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, bateriile de la telefoanele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul : http://www.f64.ro/......009new.pdf

Toate cele bune.

| AlexL28 a răspuns:

Nu, bateriile Li-Io nu sunt deloc sensibile. Ce a spus MsKDesign e adevarat, dar chiar si ala nu e un pas obligatoriu, fiindca bateria oricum nu se goleste cand telefonul se inchide, el se inchide ca masura de precautie ca nu cumva, dupa oprirea brusca datorata bateriei sa se piarda date sau chiar mai rau, bateria inca mai are cam 1% energie in ea cand telefonul se inchide.

| Florinpikachu10000 a răspuns:

Daca l-ai luat nou, da mai trebuie?

| ƒутzσaѕa a răspuns:

Nu.