| Daniel235 a întrebat:

De ce telefoanele Samsung sunt asa scumpe? De iphone nici nu mai vorbesc.
Adica un telefon Samsung cu anumite specificatii, si un Allview cu aceleasi specificatii, chiar mai bune, Samsung este mult mai scump? Adica eu am luat un telefon cosmote smart xceed (facut de Allview) display 4.8, camera spate 8, pe fata de 5, quadcore de 1.5, 1gb ram etc... si am dat pe el 369 lei la liber.
Si un Samsung dinasta e cam 1. 200lei+.
Pana acum nu am avut un Samsung dar daca o sa aflu de ce este asa scump, poate poate!
Dau funda celui mai bun raspuns.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Diferenta ar fi doar de brand, dar in mare parte Samsung este peste Allview in toate privintele. Nu detin nici-un produs de la Allview dar am auzit ca sunt proaste, bateria tine putin, se strica repede, nu ai accesorii, etc. La Samsung deja nu ai probleme de genu. Nu vreau sa zic ca Allview nu este bun, ci doar ca nu se poate compara cu Samsung.

Romanii fabrica telefoanele Allview cu componente din china si de nu stiu unde, prin nu stiu ce modalitati...

| Radu284 a răspuns:

Diferenta e simpla. Samsung foloseste componente de calitate, firmele generice folosesc cele mai ieftine componente.

Un telefon are nevoie d emai mult de un procesor si memorie ca sa functioneze. Convertoare DC-DC, ecran, conectori, carcasa, etc. Daca astea sunt facute naspa, nici telefonul nu o sa fie la fel de bun.

Plus ca mai e vorba si de software, cat de multe updateuri ai, etc.

| Anonimuserr a răspuns:

Pentru că Samsung este un Brand foarte cunoscut în lume. Gen Audi, Mercedes, BMW, Lamborghini. Plătești mai mult pentru imagine.
Allview este o marcă românească de telefoane care încă nu are un renume mondial ca Samsung, Apple Iphone, HTC, Huawei.
Allview este o marcă românească dar componentele sunt cumpărate de prin China, au contracte cu producători de memorii RAM, ROM, Procesoare, ecrane.
Majoriatea smartphone-urilor nu își fac propriile componente ci fac comenzi colaborează cu producători de procesoare, display-uri, memorii. Există și excepții. Nu mai țin minte acum ce marcă chinezească de telefoane își face propriile procesoare mi se pare Huawei totuși pune pe unele device-uri propriul procesor făcut de ei și este un procesor destul de bun Kirin parcă.

| Daniel235 explică (pentru Anonimuserr):

Si tu ce recomanzi?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Daniel235):

Dacă vrei să ai un renume ca să zic așa ia-ți Samsung. Dacă te interesează doar performanța ia-ți Allview cu toate că nu se compară cu un Samsung.

Răspuns utilizator avertizat