| FanLenovo a întrebat:

Mi-am luat un card microsd hc pentru telefon si nu stiu cum sa instalez aplicatiile/melodiile pe el [direct].

Am incercat cu o aplicatie de pe google play dar nu merge.
le copia pe microsd si cand le dadeam install le instala in telefon.

Spuneti-mi o metoda fara root.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă sad

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

Deci, la acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului - care este destul de MICĂ!

Eventual, să-ţi cumperi un card microSD cât mai mare şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu ai cum fara root iar la android 4.1.2+ se instaleaza automat unde vor ele fara sa te intrebe.
Avand in vedere ca telefoanele in ziua de azi au cel putin 16gb instalarea pe carduri e cam optionala si face bug-uri cand scoti cardul.

| FanLenovo explică (pentru Evolution):

Am android 4.3 jelly bean

| Evolution a răspuns (pentru FanLenovo):

Nu ai cum sa le muti unde vrei tu, se pun automat si crede-ma nu merita sa faci root doar pentru asta, nu te deranjeaza cu nimic.

| FanLenovo explică (pentru Evolution):

Nu mai am spatiu pentru nimic, mai am doar 25mb.
ce sa fac cu aia?
Am nevoie de spatiu pe telefon.

| Evolution a răspuns (pentru FanLenovo):

Probabil ca ai si cache mult de la aplicatii.
Cache-urile sunt resturi de aplicatie de exemplu, poze, fisiere temporare etc... chestii care iti raman si ocupa spatiu.
Ai auzit de clean master? dai o scanare si sterge ce nu ai nevoie, mai fa curatenie.
Daca nici asa nu reusesi sa iti eliberezi macar 1 gb strangi bani si iti ei alt telefon ca nu ai de'ales.
Daca ai chef de experimente pe telefonul tau baga-te pe root.

| FanLenovo explică (pentru Evolution):

Am putut alege stocarea pe MICROSD - din setarile telefonului, dar chestia e ca ele se instaleaza tot in Telefon [doar.apk se salveaza pe SD]

| Evolution a răspuns (pentru FanLenovo):

Ti-am spus mai in sus ca la android 4.3 nu poti selecta unde se instaleaza, folosesti clean master si iti mai eliberezi din spatiu, alta optiune in afara de root nu este.