| Spintecatorul27 a întrebat:

O poza cu camera din fata de 0.3 Mpx a unui telefon este neclara tare? As vrea sa-mi iau un tel, doar ca camera frontala are 0.3.Ce ziceti?
Dau funda! :X

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Camera frontală de 0.3 Mp se numește VGA și are o rezoluție de 640x480. Este camera cu cea mai slabă calitate, având o rezoluție sub 1 MegaPixel. Se întâlnește la telefoane mai low-end și nu este prezentă pe ultimele modele de telefoane. Este bună pentru apeluri video (Skype, etc.) și pentru autoportrete (selfie), dar pozele nu-s prea reușite. Ca să iasă pozele cât de cât clare, fă-ți poze numai în locuri luminoase. Evită umbra și locurile întunecoase deoarece pozele vor ieși FOARTE pixelate și blurate. În concluzie, pentru poze artistice și clare, folosește camera din spate.

2 răspunsuri:
| Radeas1 a răspuns:

Depinde de telefon. De obicei, camera frontală este pentru apeluri video, la poze e cam neclară, din cauza rezoluției mici.
CosminVlad, și tu vrei să spui că în 2014 se vede bine VGA 640x480?
Adică, se vede cu puțin sub decent. Dacă nu te preocupă atât de mult calitatea oricărui detaliu e OK, dar dacă te cam preocupă, gândește-te mai bine.

| cosminvlad a răspuns:

Nu,se vede destul de bine, dimensiunea fiind VGA 640X480 si se vede Ok.