| FunTHX200mc a întrebat:

Vreau sa va intreb daca credeti ca a roota este periculos. Vreau sa rootez un Vodafone smart 3 cu Framaroot si sunt ingrijorat sa nu transform telefonul intr-o "caramida". Daca cineva a rootat cu Framaroot vreau sa aflu cum a decurs si daca s-a intamplat ceva rau. (Voi incerca sa dau funda la cel mai util raspuns.)

2 răspunsuri:
| spy2o a răspuns:

Cu aplicatii de pe telefon sunt sanse infime sa-l brick-uiesti.In cel mai rau caz poate sa nu functioneze faramaroot(deci sa nu il root-eze).Si chiar daca il root-ezi prin usb tot nu-i problema.Eu cand aveam un LG p500 imi aparea logo-ul cu LG si asa murea, sincer nu mai stiu ce i-am facut, dar l-am readus la viata. big grin Aceeasi chestie si cu un HTC desire hd.Nu prea cred ca ai cum sa-l faci caramida, nici daca ii schimbi rom-ul.Dar mare atentie! Dupa ce il root-ezi esti total responsabil, daca dai frecventa procesorului prea mare(s.a.m.d.) si il prajesti, trebuie sa iti asumi consecintele.Si daca il root-ezi sunt sanse 60% sa pierzi garantia.

| FunTHX200mc explică (pentru spy2o):

Mersi foarte mult. Si eu am patit cu un Orange nivo la fel ca la LG-ul tau fara sa-l rootez. Ori cum vreau root doar ca sa folosesc usb mount. Si despre garantie care mai o am 1 an si 5 luni daca o pierd...