| Andreiu68 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi cumpar un iphone 13 de la un prieten din Anglia. Acest prieten are telefonul de 3 luni cumparat de nou de la liber, nu abonament si plateste 17 lire pe luna gen asigurare in caz de furt, pierdere etc. Acest prieten vrea sa dea telefonul pierdut si asigurarea aceasta o sa ii dea alt telefon nou. Vreau sa il cumpar eu pentru ca pretul cu care il da e foarte mic. Acum nu stiu daca sa il iau, daca il iau sa nu fie codat si trebuie decodat sau daca il iau sa nu se blocheze semnalul si sa nu mai citeasca cartela. Cum credeti ca este?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Vezi ca e cam cu sustalaughing Ca aia de la asigurare sa il creada, trebuie sa til dea cu contul Apple logat. Ca ar fi prea convenabil sa isi fi sters contul fix inainte sa il piarda. O data ce e declarat pierdut, il vor pune sa foloseasca find my device, o sa vada ca e in RO, si il blocheaza. Si adios telefon daca nu dai bani pe o placa de baza.

| 120bulevard a răspuns:

Oamenii care dau telefoanele pierdute in Anglia ca sa nu le mai plateasca folosesc tactica asta de ani de zile, e mai veche decat cerul si pamantul laughing cunosc cazuri. Cumpara telefonul linistit, te-ai facut cu un deal bun, nu o sa ai probleme cu el.