| numesiprenume0 a întrebat:

Am cumparat un smartphone si trebuie sa il formatez pentru autonomia bateriei. Cand l-am pornit prima data avea 54% baterie… Acum mai are 15% si as dori sa-l tin asa pana maine pentru a lua un nano sim(sa o pot incerca) si ceva accesorii… Doresc cateva informatii despre formatarea bateriei telefonului. Are ceva daca nu l-am descarcat inca si il mai tin pana maine cu 10-15%? Cand l-am incercat primadata avea o problema cu, conectarea la reteaua wireless…(s-a rezolvat dupa o resetare)Este normal sa aiba unele probleme(ca aceasta), pana la formatare? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bateriile Li-Ion nu se mai formateaza de mult timp.Nu este normal sa nu se conecteze wi fi.Dar nu are treaba cu bateria.Lasa-l sa se descarce si apoi il bagi normal la incarcat.2-3 ore.Nu ai zis ce smart ti-ai luat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bateriile de la telefoanele/tabletele noi, NU se mai formatează!

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Ion la linkul :
http://www.f64.ro/......009new.pdf

http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor

Vezi instrucţiunile de folosire a acumulatorilor Li-Po la linkul :
http://www.phoenixmodels.ro/LiPo.htm

Toate cele bune!

| K0sti a răspuns:

Cine ti-a spus ca trebuie formatata?

| CristianCRS a răspuns:

Daca ti-ai cumparat un smartphone si vrei sa faci formatarea bateriei imi dai de inteles ca e un telefon nou, asadar majoritatea smartphone-urilor au acumulatori Li-Ion care nu mai au nevoie de formatare pentru ca nu mai au memorie. Uite aici cateva instructiuni despre ce ai putea sa faci totusi in locul formatarii.

http://www.f64.ro/......009new.pdf

Orice problema de genul nu are legatura cu bateria,aceste probleme tin de soft sau mai rau(in putine cazuri) de hardware (receptor wireles etc.). Influenta bateriei tine doar de baterie (se consuma foarte repede, nu se incarca etc.)

| IonutzMariusz a răspuns:

Deci, bateriile telefoanelor nu se mai formatează de mult.
Trebuie descărcat până la 0% și repus la încărcat. De preferat fiecare încărcare să se efectueze cu telefonul închis!
Automat se reduce autonomia bateriei dacă îl descărcați cu 10-20-30-40-50-60-70-80-85% trebuie respectat ciclul încărcare descărcare al bateriei. Când sunteți avertizat că bateria trebuie pusă la încărcat telefonul se va închide de către dumneavoastră și se va pune la încărcat până ce această încărcare va fi completă 100%