| george74 a întrebat:

Salutare am un tel Allview A5_easy, si vad ca la descărcări daca vreau sa șterg fișierele descărcate nu are stergere..Am prea multe si vreau sa le sterg. Daca știți cumva aștept un răspuns. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Simplu downloadeaza din Google Play orice File Manager si intra in memoria telefonului sau in card (nu stiu unde iti salveaza tie descarcarile), cauta folderul Downloads/Descarcari si stergi ce ai tu chef de acolo.

| george74 explică (pentru CristianCRS):

Am rezolvat problema. Acum nu stiu ce sa ii fac la display sa nu se mai aprindă in timpul convorbirii ca apas cu obrazul si se închide. Normal e ca ecranul sa stea stins.Se aprinde fara sa apas pe ceva. O avea vreun senzor activat?

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Eu nu detin acest telefon, din ce am vazut are senzor de proximitate dar nu e chiar cel mai performant, ar fi cateva solutii si nici acestea nu sunt garantate.

Cand te uiti la ecranul telefonului sus in partea dreapta ai camera frontala, pe mijloc ai difuzorul pentru convorbiri si in stanga ar trebui sa fie senzorul de proximitate (acesta atunci cand este acoperit, stinge si displayul telefonului).
Acum ai urmatoarele variante:
1.Curata bine acel senzor
2. Daca ai pe display aplicata folie de protectie si aceasta nu a fost decupata in dreptul senzorului si implicit folia acopera si senzorul atunci este o mare sansa ca aceasta sa fie problema
3. Update la soft (stiu ca si asta mai rezolva problemele de genul)
4.Nu stiu daca are disponibila aceasta setare dar la unele telefoane exista phone(telefon)>call settings(setari apeluri)>proximity sensor(senzor de proximitate/apropiere)>ON/Off (pornit/oprit)
5.Instalarea unui program pentru a rezolva problema aceasta
Unul dintre ele fiind:
https://play.google.com/store/apps/details?id=dev.suriv.suscreen