| Pandarzv a întrebat:

Salutare.
De curand am fost interesat de modelele Nokia Lumia 625+
Am fost utilizator de Android inainte iar in momentul de fata de iOS (iPhone 4).
Am operat pentru un scurt timp pe un Nokia Lumia 625 windows phone si am fost chiar atras de modul de operare si de aspec dar fiind dezamagit de camera photo ( careia nu ii dau prea mare atentie ).
Doresc sa imi achizitionez un Windows Phone Snapdragon Nokia Lumia si doresc informatii de la utilizatori al acestui concept cu referire la avantaje / dezavantaje etc...
Multumesc!
Desigur, cel mai bun raspuns funda! happy

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Inainte de toate: Snapdragon e un nume de procesor facut de Qualcomm. E in principiu fie un procesor Arm A9 pe 32 biti fie e designul lor propriu numit Krait. Acest procesor vine de asemenea cu placa video Adreno, ce e fosta divizie Radeon Mobile (ce a fost cumparata de Qualcomm).

Windows Phone suporta doar Snapdragon deci acest nume nu e interesant.

Pentru ce pot sa zic ca merita Windows Phone cu Lumia (sotia mea are 620, prietenul meu are 625):
- are Office pentru mobile
- aplicatiile (relativ putine) sunt bine scrise daca-s de Microsoft/Nokia. Adica nu le vezi intarzaind
- e foarte functionala partea de agenda. Daca ai multe contacte cu care lucrezi, este mai buna ca si Android
- au inceput sa mai apara jocuri mari pe Windows Phone. Nu-s prea multe dar nici prea putine, deci chiar te poti juca!

Ce e rau:
- prea putine aplicatii
- tile-urile sunt interesante initial, dar dupa aia ai sa alegi aplicatiile fie din aplicatia ce lanseaza jocurile fie facand scroll. Sotia mea (ce nu e experta) s-a plictisit de tile-uri intr-o saptamana.
- nu ai alt browser decat IE. Desi IE e un browser decent, nu e atat de bun si compatibil. Cica au sa suporte cu IE11 WebGL si au sa suporte mai bine standardele. Ce sa zic, poate! Insa pe Android ai: Firefox, un browser bazat pe WebKit, Opera, Opera Mini, Chromium, etc. Daca o pagina nu iti merge ai optiunea
- Telefoanele Windows Phone nu pot fi rootate, si motivul nu e neaparat pirateria (pot sa zic personal ca telefonul meu nu avea suportat altceva decat Android 2.3 si acum am 4.1) dar ca fiecare actualizare (ce este limitata de producator) iti elimina practic sansa sa te bucuri cu adevarat de anumite functionalitati. A, si cum ziceam de aplicatii, daca ti-ai fi luat un telefon Windows Phone 7, mai nimeni nu scrie pentru el. Cica in curand au sa unifice modul de scriere al aplicatiilor cu Windows Phone 9, ce are sa faca si mai complicat daca telefonul tau nu are actualizari. Android 5.0 daca exista oameni interesati are sa devina accesibil pe telefonul meu. Insa nici un telefon cu Windows Phone 7 nu a fost actualizat pe WP8 din cate stiu

Personal imi place mai mult un Motorola G (sau X) decat Lumia (asta daca nu discutam modelele scumpe ce vorbim de camera ca un factor mare de diferenta), deoarece aplicatiile extra sunt importante, si mai ales ca daca ma oftica browserul telefonului, il pot schimba. Daca pentru tine nu conteaza, mergi pe Windows Phone, ce sa zic.

1 răspuns:
| RobberTh a răspuns:

Salut. Sunt utilizator de Nokia Lumia 1320 si sunt incantat la modul general de el... Chiar daca îl am de o săptămână, m-am obisnuit cu el, cu mărimea lui iar acum telefoanele de 4-5" mi se par chiar mici. Ei bine, camera lasa de dorit, de filmat filmează după părerea mea pentru o camera de 5mp, bine. Are majoritatea jocurilor de pe android duncrionale si