| IseeVoices a întrebat:

Daca cineva de la o companie de telefonie te roaga sa iti prelungesti contractul iar tu pe moment accepti, dar mai tarziu te razgandesti poti face ceva? Spun asta deoarece a fost o simpla convorbire la telefon iar tu nu ai semnat niciun act.

Dau funda caruia care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

De aia te si intreaba la inceput daca esti de acord ca convorbirea sa se inregistreze, ca sa aiba suport legal pentru ce fac, te mai intreaba si datele din buletin ca sa nu poti zice ca nu ai fost tu cel cu care au vorbit. Daca ai modificat ceva telefonic sau ti-ai prelungit abonamentul e ca si cum ai fi semnat.
Poti sa-i dai si in judecata, dar au firme de avocatura serioase in spate si mai mult ca sigur o sa pierzi, asa ca nu ai ce face.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Marea majoritate ale contractelor se prelungeste si din oficiu, pana la denuntare din partea unuia din parti. Ei te suna doar pentru confirmarea / infirmarea acesteia.
Obligatii ai doar pe perioada stabilita ca termen a contractului initial, si doar atunci pot cere despagubire daca ai primit ceva promotional de la ei (telefon, tableta, reduceri promotionale etc.). Daca la prelungire nu primesti in continuare nici un fel de asemenea "cadou", atunci poti denunta contractul oricand dupa expirarea termenului prevazut in contractul de baza.

| IseeVoices explică:

Mersi mult. Din pacate pot alege doar 1 castigator