| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a întrebat:

Salutari TPU. am si eu o rugaminte daca puteti sa ma ajutati sa decodet un det mai exact un Sony xperia d2005 este codat pe Orange va rog.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă, atunci când ai cumpărat telefonul, l-ai plătit integral ( deci, NU a fost cu preţ redus/subvenţionat ), atunci mergi cu el + factura + actul de identitate la magazinul de unde l-ai cumpărat şi TREBUIE să ţi-l decodeze GRATUIT!

Dacă, în schimb, l-ai cumpărat "la ofertă" ( cu preţ redus ) sau în rate ( achitate lunar + abonament ), atunci va trebui să plăteşti decodarea.
http://www.djbrain-mobileuniverse.blogspot.ro/......or-in.html

http://www.orange.ro/......a/iq/29161

Sau, îl poţi duce la ORICE Service pentru decodare, dar TREBUIE să plăteşti contravaloarea :(

Toate cele bune.

| doctorandus a răspuns:

Dupa un an de abonament, ai dreptul sa ceri providerului decodarea.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut Stefan,

Iti recomandam sa incerci decodarea online, prin intermediul contului tau de pe orange.ro. Dupa ce te autentifici in cont, va trebui sa accesezi in partea stanga "service telefoane", iar de acolo selectezi "decodare telefon", dupa care sa introduci seria IMEI a dispozitivului. Daca telefonul poate fi decodat online, iti va aparea taxa de decodare, iar dupa achitare ti se va oferi codul de decodare si instructiuni. Daca nu poate fi decodat online, iti recomandam sa mergi cu telefonul la cel mai apropiat magazin Orange impreuna cu factura si certificatul de garantie pentru a fi decodat in service.

Cu prietenie,
Orange Helper.