| LTAA a întrebat:

Samsung Galaxy S3 Mini, Android 4.1.2 Jelly Bean: chiar dacă din setările rapide am oprit senzorul de rotire. Jocurile tot se rotesc. De ce?

Răspuns Câştigător
| questsoul a răspuns:

Deoarece rezolutia jocului nu este 480×800 ci invers 800×480. Ca sa nu se vada doar pe jumatate de ecran ci pe intreg ecranul, jocul/aplicatia va fi rotita(a).

| LTAA explică (pentru questsoul):

Nu ai inteles bine: indiferent de orientarea jocului (portret/peisaj), rotesc telefonul invers si se roteste si jocul, desi ma uit si am optiune oprita (teoretic senzorul oprit).

3 răspunsuri:
| Olteanu04 a răspuns:

Așa este conceput jocul. Nu există vreo posibilitate. Ce ține de tine personal de pe telefon nu se va roti, însă unele aplicații sunt făcute pentru așa ceva, nu le poți schimba.

| LTAA explică (pentru Olteanu04):

Ma tem ca nu ai inteles: din panoul de notificari, opresc rotirea automata (teoretic, opresc efectiv senzorul ce se ocupa de asta). Iar cand intru intr-un joc (nu conteaza orientarea ecranului, daca il intorc invers, se intoarce si jocul, desi in timpul jocului, deschid bara si vad ca este oprit senzorul.