| anonim_4396 a întrebat:

Se poate monta procesorul de la un model de telefon pe alt model de telefon?
De la eboda rainbow v40 pe allwiev p5 alldro.

9 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

O sa iti raspund cat mai tehnic.
Procesoarele telfoanelor sunt lipite pe placa (BGA) si pot fi dezlipite cu statia de lipit DAR nu poti transfera un procesor de la un model la alt model (diferit) deoarece unde il transferi nu se potriveste cablajul si schema. Adica daca aparent arata la fel NU O SA FUNCTIONEZE!

| notefree a răspuns:

Pc=computer sau calculator
Procesoarele de pe telefoane sunt lipite pe placa de baza nu poate fi demontat
Ceva ce n-ai inteles?

| DjIulyanB a răspuns (pentru notefree):

"Nu sunt telefoane nu pc" Ce as putea intelege de aici? Si procesoarele de la telefoane se pot demonta, pot fi inlocuite, dar nu stiu daca merge si de la un model la altul...

| notefree a răspuns:

La primul răspuns nu am pus o virgula era
Nu, sunt telefoane nu pc
Nu se poate si daca sa zicem ar merge sa schimbi procesorul ar fi respins findca este al mediatek

| HuShEr a răspuns:

Ba voi auziti ce ziceti. procesoarele telefoanelor sunt ca si la laptopuri sunt lipite si ras-lipite si plus de asta cacaturile de Allview-uri sunt de unica folosinta dracu daca il desfaci nu se stie daca mai merge dupa laughing

| BadSirChaos a răspuns:

Nu, nu merge il respinge placa de baza daca e sa luam logica calculatoarelor, si daca nu il respinge sistemul pentru ca e de la alta firma decat trebuie, daca puneai un procesor Allview in ceva gen jiayu sau meizu sau alte chinezarii cu procesoare mtk poate, poate, mergea.

| Andutu21 a răspuns:

Iti comanzi un telefon Google Ara si iti pui ce piese vrei tu pe el.