| JockerStoica a întrebat:

Sulut TPU. Vreau să îmi cumpăr un iphone 5s la mâna a doua și îmi este frică să nu cumpăr o făcătură.
Întrebarea mea este cum îmi pot da seama atunci pe loc dacă telefonul este fake ( fals).
Și mai vreau să știu ce înseamnă când un telefon are cromul sărit.
Fundă!

5 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Vezi numa sa nu fie blocat pe cloud ca dupa te cauta politia.
I-deviceurile la mana a doua mi se par aiurea pentru ca nu sti de unde il au. Se fura iphonuri in draci.

| mihairey a răspuns:

Îți dai seama după cum se mișcă telefonul. Deschide mai multe aplicații și vezi cum se comporta. Dacă se mișcă cu brio atunci e bine, dacă se mișcă lent înseamnă ca e fake. Și fii atent și la logo și la finisaj, sa fie perfect fiecare colt. Succes!

| Adelinnnnn a răspuns:

In primul rand, Salut!
Un telefon original si unul fake :
Iti dai seama de cum il ai in mana ca este fake. 1. costa putin maxim 500 lei. 2. incearca sa faci poze ies aiurea rau. 3 Merg mult mai greu senzorii. 4.este mai slab in tot ce priveste originalul.
Sper ca te-am ajutat.Pa pa :*

| ZekY a răspuns:

Pai la un iPhone 5s fake nu ii merge amprenta. Sau camera. Este foarte slaba, si la unele fake-uri se scoate capacul, nu tuturor fake-uri-lor. Incerca daca te poti conecta la o adresa wi-fi, sau daca ii merge senzorul de proximitate. Si fake-ul are touch din plastic. Si blitzul este foarte slab la fake. Iar daca este original ai grija sa nu aibe cont iCloud, atunci acea persoana care a avut telefonul inaintea ta ar putea sa ti-l blocheze, sau acea persoana ar putea sa i-l fi furat si persoana pagubita sa ti-l blocheze in iCloud.

| MikiYoung a răspuns:

Porneste camera la el si o sa vezi daca e original sau nu... Chromul nu poate sa fie sarit la iPhone fiindca ea este o aplicatie din AppStore si o poti dezinstala si reinstalla oricand.