| Catalion a întrebat:

Sunt curios. Placa de baza pe care o am suporta memorie ram ddr3 de pana la 1600 mhz. Eu am 2 placute de maxim 1333 mhz. In bios am observat intr-o setare ca pot selecta la ram sa fie 1600 mhz. Asta inseamna ca ramii o sa fie solicitati sa functioneze peste viteza lor maxima sau nu e posibil si o sa ruleze tot cu 1333 mhz?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In 95% dintre cazuri vor rula tot la 1333 MHz, pentru ca atat pot ei.

Setarea aceea e pentru RAM certificat sa functioneze la 1600MHz, care initial ruleaza tot la 1333 MHz.

Uneori, insa nu e valabil pentru toate placile, e posibil sa faci o placa de 1333 MHz sa ruleze la o frecventa mai mare decat cea inscrisa pe ea, DAR:

1) procedeul se numeste OC, presupune cunostinte mai avansate, si genereaza multa caldura. E indicat fie sa ai RAMi cu radiator, fie sa ai un ventilator care sufla direct pe RAM, fie sa ai racire cu apa pe ei.

2) trebuie sa ai o placa de baza cu un chipset superior

3) va trebui marit voltajul
(de exemplu, o placa DDR3 standard, e alimentata cu 1.5V
Daca incerci sa ii faci OC (adica sa o fortezi sa lucreze la o frecventa marita)), va trebui sa cresti voltajul la 1.7V.

Sau daca e DDR4, trebuie sa cresti voltajul de la 1.2 la 1.4V

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat