Întrebare recomandată | iulia2013 a întrebat:

Aș vrea să învăț să fac integrame? Cum se rezolvă? Ce trebuue să știi să o iți face integrame?

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Am aceasta pasiune cam din clasa a 5-a si pot spune ca a devenit un mod exceptional de rexare!
In primul rand cam orice intregrama are o tema ( animale,stiinta,biologie, arta...)Incepi cu tema care o stapanesti cel mai bine.
Sa zicem ca ai ales, animale:Iti va da de exemplu,, animal de tractiune''' trebuie sa numeri casutele care sunt alocate pentru ca sunt mai multe variante(cal, magar...) scrii cuvantul. Odata cuvantul scris (corect) ai ca punct de reper litere pentru alt cuvant.Iti va fi mai usor sa gasesti alte cuvinte.Tot timpul cand gasesti un nume(Ionescu Mihai) scrii doar initialele(I.M)Sau daca gasesti un cuvant urmat de semnul exclamarii vei scrie literele din interiorul cuvantului.Ex in cont! literele sunt on.Sunt cuvinte cum ar regionalismele pe care nu prea ai cum sa le cunosti.Nu-i nici o rusine sa folosesti un dictionar, chiar e recomandat.Pe masura ce completezi, capeti experinta, iti imbogatesti cunostintele si iti va parea chiar distractiv.
Succes!

| untu a răspuns:

Pentru a putea dezlega aceasta integrama sau i se spune jocul de cuvinte incrucisate,trebuise sa stii mai intai ceva despre cunostinte generale de toate domeniile pe care l-ai invatat la scoala,pe care l-ai auzit acasa,din ziare si reviste,de la carti,etc... trebuie sa stii tot, jocul incepe asa sa te uiti la intrebarea sau cuvintele cea mai usoara: de exemplu: pe chenar scrie,, AVANTAJ"- urmat de trei patratele goale, rezultatul este,, ATU", si asa mai departe! Uita-te la www.integrameonline.ro si incearca sa dezlegi cuvintele, dar daca nu stii intreaba pe tatal tau sau fratele tau sa te ajute cu cuvintele pe care le cauti in joc! Distractie placuta!

| Eastwood a răspuns:

Integramele tin mai mult de sinonime, te pune pe gandire, gandeste logic.

| kiri11 a răspuns:

O culegere de matematica te-ar invata cel mai bine.

| Teodorel a răspuns:

E usor, daca e nume scrii initialele, daca are semnul! atunci nu se refera la obiect ci la aranjarea litelelor
Altfel e pe baza de sinonime

| Mira1234567 a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii sa scriiwinking

| dD27d a răspuns:

Poti utiliza dexul sau orice dictionar. Orice cuvant nou pe care-l gasesti il cauti si astfel iti dezvolti cunostintele. Poti intreba pe cineva care are mai multe cunostinte.