| mgtow a întrebat:

Am impresia ca viata asta e plictisitoare indiferent ca ai familie sau nu, ca ai bani sau serviciul dorit sau prieteni/dusmani... parca as vrea sa nu mai exist dar nu ma pot autodistruge. Cateodata ma gandesc ca mi se termina rostul vietii si m-as impusca in cap dar nu am un pistol, si daca as avea probleme de sanatate le-as lasa sa se agraveze pentru ca nu imi pasa de viitor si nu reusesc sa fiu fericit vreau doar sa treaca vremea si sa se duca anii voi cum traiti viata de pe o zi pe alta? Valabil pentru cei +18 sa raspunda

15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ce-ai patit mai baiatule?
Ai cazut in oala cu melancolie? Se apropie ziua indragostitilor si esti singur departe?
Lasa pistolul deoparte, si alunga-ti tristetea cu ceea ce ai tu la indemana acolo.
De fapt, viata trebuie traita zi cu zi, una dupa alta.Nu sti azi ce-ti aduce ziua de maine.
Spui ca ai lasa boala sa te macine, ca nu-ti mai pasa! Ia sa fi bolnav, sa vezi cum ai aprecia starea de sanatate anterioara.
O sa-ti treaca! Trage o betie daca altceva nu ai ce face si cand o sa te trezesti cu o puternica durere de cap, o sa-ti revi la realitate.
E grea viata printre straini, chiar daca ai de toate, asa cum spuneai si tu.
Din partea mea ai numai ganduri bune.

assiris
| assiris a răspuns:

Daca ajungi sa te plictisesti de viata ta, e grav, trebuie sa mergi la un medic urgent inainte de a fi prea tarziu. Cat despre impuscat, e clar ca nu crezi in Dumnezeu, cel care ti-a dat viata si singurul in masura sa hotarasca cand o retrage.
Personal nu ma plictisesc, nici chiar atunci cand nu am nimic de facut. Cum sa se termine "rostul vietii" Stii tu oare cati pe acest pamant lupta pentru cateva minute de viata in plus? Cum sa renunti la ceva ce poate ti s-a dat o singura data? Esti intr-o camera intunecoasa, ai langa tine o lumanare aprinsa. Ea este viata ta. Curand incepe sa palpaie. E momentul in care iti doresti cel mai mult sa arda, sa lumineze inca un pic. Ai ceva de terminat si pe intuneric nu poti. Inca un pic de lumina ti-ar da satisfactia lucrului terminat. Mai gandeste-te...

| MistretulPufos a răspuns (pentru assiris):

Poate ca e ateu...

| assiris a răspuns (pentru MistretulPufos):

OK. Daca e ateu, nu are dreptul sa se ridice sa mearga mai departe? Eu am dat o varianta dar sunt mai multe, fiecare o alege pe acea care il reprezinta. Paradoxal, vine un moment in viata cand si cei mai feroce atei il cauta pe Dumnezeu, nimeni nu paraseste aceasta lume fara a se gandi la asta macar in ultima secunda, chiar daca nu recunosc.

| RoyDupuis a răspuns:

Am sa-ti raspund parafrazand dintr-un serial...
"'''''W - Apropos, si tu ar trebui sa incepi sã te gândesti la viitorul tãu.
N- - Viitorul meu?
N - Cum o faci? Cum rãmâi sãnãtos (mental)? Care-i secretul?
W - Sã stii când sã minti si când sã spui adevãrul.
N - Lor?
W - Tie însusi! Noaptea când te duci la culcare, stiind cã trãiesti în "iad". Ãsta-i adevãrul.
N - Si minciuna?
W - Sã te trezesti dimineata gândindu-te cã aceasta zi poate schimba totul. Vei scãpa, te vei îndrãgosti, vor închide locul ãsta si vor trimite lumea acasã.
N - Apoi în urmãtoarea noapte, trebuie sã înfrunti din nou adevãrul...
W - Da! Dar între timp, ai reusit ceva cu adevãrat remarcabil. AI MAI TRECUT PESTE O ZI! """"

| gemeni6226 a răspuns:

Ar trebui sa nu ai bani sa nu ai familie, sa te afli singur pe o isula pustie imediat nu te-ai m-ai plictisi ci ar intra in alerta intuitia supravietuirii.

| untu a răspuns:

Viata ta nu trebuie sa fie plictisitoare, dar ai nevoie de sedinte de psihanalize, la psiholog si la psihiatru si o sa vedeti care e problema ta personala si o sa vedeti rezultatul chiar de la medici! Dar ai nevoie de o terapie ocupationala prin munca si o sa poti uita usor de probleme si o sa te simti mai bine!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Daca vrei ca viata ta sa fie mai putin plictisitoare,traieste o aventura,mergi in drumetii si astea sau gasesti un hobby, la ce te prcepi tu cel mai bine si o sa uiti de plictiseala, bineinteles ca nu poti sa faci orice iti trece in cap, dar asculta-mi sfatul asta, e cel mai bun.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Eu zic sa le faci cat mai ai ocazia cand o sa fii batran pe la 60 de ani, cam asa o sa te gandesti ca inainte puteai sa te distrezi sa iti traiesti viata cu stil.

| Elianna a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Eu cred ca nu de drumetii duce el lipsa. A batut mare parte din Europa la volanul TIR-ului.Dar...nu mai e legat de nimeni si nimic.S-a dezradacinat.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Elianna):

Atunci nu stiu ce ar putea face, i-am dat deja sfaturi suficiente dupa parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara misto dar ar trebui sa lasi parerea cum ca femeia ar fi curva si sa cauti o jumatate a ta. NU gasesti femeie pura, cum zicea si o postare pe FBK, daca femeia ar fi pura si Dumnezeu ar avea una. happy

| MistretulPufos a răspuns:

Hmm, poate ar ajuta muzica?

| Nitunitu a răspuns:

...pentru ca nu imi pasa de viitor si nu reusesc sa fiu fericit vreau doar sa treaca vremea...

Nu reusesti sa fi fericit? Gandeste-te de unde se trage, din trecut poate? din rutina zilnica? din dragoste? din lucruri nerealizate?

Eu am fost la un pas de sinucidere in 2010 si m-a oprit Dumnezeu printr-un om al strazii. Crede-ma lucrarea lui Iisus Hristos prin noi oamenii e mare.

Cea ce te amageste este diavolul. Daca iti vin ganduri in minte de genul -Nu esti bun de nimic, nimeni nu te iubeste, mai bine omoara-te, nu te-ai saturat de viata asta amara,- sa stii ca e de la cel viclean care se lupta clipa de clipa sa ia cat mai multe suflete in iad. Ai grija si nu cadea prada tentatiei lui. Nu avem dreptul sa ne luam singuri viata si sa ajungem in iad cu bilet de express. Trebuie sa stam aici pe pamant si sa ne bucuram de darul vietii, si sa ne bucuram chiar daca suntem si bolnavi si sanatosi. Mie unul imi place sa fac fapte bune si sa ajut, iar cand vad un zambet curat, din suflet, de la cel sau cea pe care o-il ajut imi umple inima de bucurie. Un zambet pur din suflet face mai mult decat 1 milion de cuvinte...

Gaseste-ti talentul si simte-te bine, viata pe Terra e temporara, si banuiesc ca ti-ar place sa fi dincolo o fiinta de lumina in rai, nu un suflet torturat continuu in iad...

Deschide-ti ochii si inima, Iisus Hristos te iubeste. Succes