| EvelynSch a întrebat:

Am inceput sa scriu o carte, sunt pe la jumatate si o scriu pe un caiet A4, 80 coli, dictando. Scriu cu creionul, mi-e mai usor. Va trebui sa o transcriu pe o carte cu foi goale, fara linii sau se vor ocupa ei cand o voi publica?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui s-o scrii pe calculator si s-o scoti la imprimanta, este cel mai bine.
Pe calculator poti face corecturi, sterge sau adauga cuvinte, propozitii, fraze, paragrafe si o sa iasa cartea curata.
Dupa aceea trebuie sa trimiti manuscrisul la editurile ce publica genul respectiv si, daca o vor considera buna, o vor publica.

mira
| mira a răspuns:

Este minunata preocuparea ta.

| Gizăz a răspuns:

Dar nu era mai uşor s-o scrii la PC? Aşa puteai s-o dai pe mail la diverse edituri pentru păreri etc. Aşa ce faci? O trimiţi prin poştă? Şi ce te face să crezi că ţi-o publică cineva? Fără supărare, dar suprasimplifici grav nişte chestii.

| neutrino a răspuns:

Se vor ocupa ei de tot. Nu uita sa te iscalesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca-n ziua de azi mai sta cineva sa descifreze printre mazgalelile tale ceea ce ai vrut sa scrii. Trebuia scrisa la calculator si punct.

| Cosminaa a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti spun, dar m-ai facut curioasa in privința cartii.Ce gen e?

| alexandramariana25 a răspuns:

Trebuie scrisa pe calculator si trimisa la diferite edituri! Ai putea folosi Word sau alte programe! Succes si sper sa-ti publice cartea!

| 462000 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa termini mai intai cartea.Sa te asiguri ca ai scris tot ceea ce trebuie, pentru a fi cat mai interesanta. Dupa parerea mea te poti duce cu caietul, dar cred ca este mai bine sa o transcrii pe PC si sa o tragi la imprimanta, sau sa o scrii pe niste coli albe de hartie; romanii nostri nu cred ca or sa-si bata capul sa o caute în caiet. Daca esti cu adevarat dedicata lucrarii tale nu o sa te deranjeze sa o mai scrii înca odata. FELICITARI PENTRU INIȚIATIVA TA! PS: țoți marii scriitori si-au scris
lucrarile de cateva ori, dar prima data pe foaia de hartie.winking. Chiar sper sa te descurci.