Atelier de scriere creativă pentru copii cu Adina Rosetti

 

 

Scriitoarea Adina Rosetti ii asteapta pe copiii intre 10 si 16 ani din Bucuresti la a sasea editie a atelierului de scriere creativa organizat de Academia Motanov. Atelierul va avea loc intre 5 noiembrie si 11 decembrie 2016, iar inscrierile sunt in curs.

 

Sa inventezi o poveste, sa alegi cum s-o scrii, sa discuti povesti impreuna cu ceilalti copii, sa citesti mai mult ca sa vezi cate lumi si-au imaginat autorii pana acum si cat sunt de diferite! Atelierul le va antrena copiilor creativitatea, fluenta in exprimare, capacitatea de a organiza o naratiune si de a o face captivanta, de intelegere a unui text, ii va invata sa faca distinctia intre fictiune si non-fictiune, sa depaseasca blocajele prin trucuri amuzante, sa nu se supuna cliseelor si sa scrie pentru placerea lor.

 

Atelierul va explora formele scrisului (articol de blog, interviu, reportaj, poem, fictiune), pe care copiii le vor deprinde prin imaginatie si joc. In partea a doua, se va vorbi despre cum se construieste o poveste – naratiune, personaje, dialog si asa mai departe. Povestirile scrise de copii vor fi stranse intr-o revista pe care fiecare o va primi la final, apoi vor fi publicate si pe site.

 

Sincer, la inceput nu credeam nici eu ca se poate scrie pe loc, avand o tema data… Mie mi-ar fi foarte greu sa fac asta. Dar copiii mi-au aratat ca se poate, ca poţi sa-ţi chemi creativitatea şi sa te joci cu ea. Am invaţat sa improvizez mult, pentru ca nu toate exerciţiile se potrivesc oricarui grup de copii. Am mai invaţat şi ca fiecare grup e diferit şi are dinamica lui proprie. Am invaţat şi ca nu au rabdare sa asculte prea mult lucruri pur teoretice şi ca cel mai bine se invaţa ceva in joaca.” (Adina Rosetti)

 

Inscrierile sunt deschise pana pe 20 octombrie, pe baza unei povesti sau a motivatiei. Locurile se ocupa in ordinea inscrierilor. Atelierul se va desfasura la Centrul de Arta MORA, in Bucuresti, si costa 520 lei. Intalnirile au loc sambata si duminica de la 15:00 la 17:00, timp de 5 weekenduri, intre 5 noiembrie si 11 decembrie (sarim peste weekendul 3-4 decembrie). Pentru mai multe detalii, intrati pe http://www.motanov.ro/portfolio/scrierecreativa.

***

 

Adina Rosetti este scriitoare si jurnalista, autoare a romanului Deadline, primit cu entuziasm de critici si cititori, a cartilor pentru copii Domnisoara Poimaine si joaca de-a Timpul si De ce zboara vrajitoarele pe cozi de matura?, a volumului de povestiri De zece ori pe buze, toate aparute la editura Curtea Veche. Impreuna cu alte 17 scriitoare, a aparut in volumul Povesti cu scriitoare si copii, publicat la Polirom.

 

Academia Motanov organizeaza doua ateliere pentru copii, scriere creativa cu Adina Rosetti si caligrafie cu Stefania Iorgoiu.

 

 

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat