| strawberry a întrebat:

Aţi citit vreo carte pe care aţi reciti-o oricând cu plăcere? Dacă da, care este?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

De curand am terminat de citit cartea Ilei Vulpescu "Arta conversatiei". Am citit-o pentru a treia oara si am simtit-o altfel, am vazut-o prin ochii maturi.
Cand citesc o carte, pe un cartonas (pe care il las acolo, ca pe un semn de carte), scriu un pasaj care mi-a placut cel mai mult. Recitind cartea, am gasit urmatoarele randuri: "Cand te simti lovit, apasat de viata, trebuie mai ales atunci sa-ti indrepti ochii spre zona solara a speciei: sa asculti muzica, sa recitesti o poezie, sa te uiti la un tablou. Dintr-o data, simti cum, de la nivelul ramei, fiinta ta se ridica pe verticala piscului."
E o carte pe care ti-o recomand cu drag.

21 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Da.am citit ¨Totul se plateste¨.de vreo 3 ori, ¨Scarface¨.¨O drama la marginea mari¨.Balzac.etc

Janina
| Janina a răspuns:

Anotimpurile adolescentei - Doina Iovanel Spineanu
o carte extraordinara pentru adolescentii din ziua de azi

daniela
| daniela a răspuns:

Ionel Teodoreanu - La Medeleni

| Silvia a răspuns:

Eu am citit "Fetita cu chibriturile" de Andersen de multe ori ptc este foarte trista si ma face sa plang de fiecare data cand o recitesc sad

| inna a răspuns:

Povestea unui nebun - John Katzenbach - Thriller / Suspans

Oricand cu placere o recitesc love struck.

| Leea1234 a răspuns:

ION si Enigma otiliei

| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa-dostoievscki;
ar mai fi fericirera unora-maurice druon, un comediant si o fata de familie-sica alexandrescu si mara de slavici;

| Cryssy a răspuns:

Pai eu am citit Ciresarii, acum cativa ani, si toate cele 5 volume sunt extraordinare. love struck

| Ecaterina a răspuns:

''Dаvid Copperfield''. d Chаrles Dickens...sh ''Portretul lui Doriаn Grаy'' а lui Jаck London.

| Lary a răspuns:

Da.''Singur pe lume'' de Hector Malot si ''Panza de paianjen''.

Răspuns utilizator avertizat
| autoboy a răspuns:

De veghe in lanul de secara (J. D. Salinger) - geniala!

| doinitza a răspuns:

Sunt atitea carti interesante...ador sa citesc... dar eu o sa va enumar numai citeva... Femeia in alb-wilkie collins, jane austen-mindrie si prejudecata, Emma, Ratiune si simtire, Artur Hailey-stirile de seara, treisprezece zile de noroc-lacey dancey(superba carte.

harry potter, cartzile din seria twilight, si cel mai super scriitor germal-karl may, crede-ma pot sati propun o multime de carti superbe care pur si simplu te fura din lumea reala...bafta!

| Razvy197 a răspuns:

Amintiri din copilarie

| strawberry explică:

@miruna-apostol, îţi mulţumesc mult pentru recomandaţie...Ideia cu cartonaşul e genială, o să încerc şi eu! Încă o dată îţi mulţumesc, o să caut neapărat cartea dată happy
@harciog, într-o oarecare măsură sunt de acord cu tine, dar sunt totuşi şi cărţi care au de fiecare dată ecouri care străbat alte şi alte înălţimi sau care îţi pot servi ca refugiu, având un anumit efect spiritual...
Oricum, pentru tine pot reformula întrebarea - Care carte te-a frapat cel mai mult?
@SECRETEL, deja mă tentează cartea, pornind de la titlu şi mini-caracterizarea pe care i-ai făcut-o, mulţumesc mult şi ţie happy
la toţi ceilalţi vă muţumesc pentru răspunsuri, o să citesc şi eu cărţile care pe voi v-au impresionat şi care încă nu mi-au trecut prin mâini happy

| nicko a răspuns:

"Heidi, fetita muntilor"de Johana Spiry

| silvia_4183 a răspuns:

Standing tall:a memoir of tregedy and triumph

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avind in vedere ca o carte (xceptie fac cartile de stiinta, flozofie sau biblia care necesita enorm de multe interventii si trimiteri pentru a fi intelese)nu exprima decit un adevar trait de cineva si avind in vedere ca adevarul are valoare numai pe moment, deci o singura data, ce rost are recitirea? Adica vreau sa spun ca daca mai simti ceva nu mai este cu aceeasi intensitate ca prima data...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile mele de suflet, "Biblia" mea sunt: Nisipuri miscatoare si Acasa de luminita aldea. E o scriitoare romanca ce traieste in SUA. Eu am gasit cartile ei pe net. Sunt super! Stiu fragmente intregi pe de rost.
georgiana P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit de multe ori "Love story" de Erich Seagal.Am plans de fiecare data.happy

| muah:* a răspuns:

Cartzi...seria twilight...