| gubby99 a întrebat:

Cum se numeste schimbarea substantivului dupa gen, numar si caz?

9 răspunsuri:
| DiannaDi a răspuns:

Schimbarea valorii gramaticalehappy

| DiannaDi a răspuns:

Atribut substantival, scuzehappy

| ByoEdyy a răspuns:

SUBSTANTIVUL

Partea de vorbire flexibila, care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni, stari etc.

1. Felul substantivelor

Dupa inteles (natura denumirii): -compuse (masa, scolar, prieten)

-proprii (Maria, Venus, Arad)

Dupa alcatuire (forma): -simple (casa, Iasi, om) 21864rfu56jrc1j

-compuse (prin contopire: untdelemn)

(prin alaturare: zi-lumina)

%Atentie! 1.Substantivele simple pot fi primare (carte, perna etc.)sau derivate cu sufixe (bunatate, geamgiu, indoiala etc.)

2.Substantivele compuse sunt formate din doua sau mai multe cuvinte cu sens unitar fr864r1256jrrc

3.Se scriu cu cratima substantivele compuse dintr-un substantiv in N si unul in G (floarea-soarelui) din doua substantive legate prin prepozitie (cal-de-mare), dintr-un substantiv si un adjectiv (argint-viu), dintr-un substantiv si un verb (gura-casca)

4.Se scriu intr-un cuvant substantivele compuse in care componentele nu-si mai pastreaza individualitatea morfologica (bunavointa) G-D (bunavointei, nu bunei vointe)

5.Substantivele proprii de scriu cu majuscula, indiferent de locul pe care il ocupa in propozitie sau fraza.

2.Genul substantivelor

In limba romana substantivul are trei genuri: masculin, feminin, neutru

Genul masculin pentru fiinte de sex barbatesc sau lucruri care, prin obisnuinta sunt socotite masculine(om, cal, pom)

Genul feminin pentru fiinte de sex femeiesc sau lucruri considerate, prin traditie, feminine (pisica, floare, carte)

Genul neutru, in general, nume de lucruri (cer, stilou, nume)

¬Substantive epicene- acele nume de animale, pasari sau insecte care au o singura forma pentru masculin si feminin (gandac, tantar, fluture, elefant etc.)

¬Substantive mobile- nume de fiinte care au o forma pentru masculin (copil, profesor) si alta pentru feminin (copila, profesoara)

¬Motiunea- procesul cu ajutorul caruia se formeaza substantivele feminine din cele masculine si/sau invers (elev/eleva, rata/ratoi etc.). Cele mai frecvente sufixe motionale sunt: feminine (-a, -ita, -easca, -ca, -oaica, -toare), masculine (-oi,

-an)

3. Numarul substantivelor

Substantivele din limba romana prezinta forme de singular (elev, scoala) si de plural (elevi, scoli)

Masculin Feminin Neutru

Singular Plural Singular Plural Singular Plural

Æ/pom i/pomi a/clasa e/clase Æ/parc -uri/parcuri

u, u/codru, leu i, i codri, lei a/banca i/banci Æ/orase e/orase

e/munte i/munti e/parte i/parti u, u/lucru, tablou -uri/lucruri, tablouri

a/tata i/tati Æ/manta le/mantale u, u/cadru, curcubeu e/cadre, curcubeie

a/marfa -uri/marfuri u/studiu i/studii

e/vreme -uri/vremuri

Æ- desinenta zero

Alternante vocalice la radicalul substantivului in trecerea de la singular la plural: a/a (rana/rani) a/e (masa/mese) a/e (bat/bete) a/i (cuvant/cuvinte) o/oa ( covor/covoare) oa/o (comoara/comori)

Alternante consonantice: d/z (lada/lazi) t/t (baiat, baieti) s/s (urs/ursi) g/g (dunga/dungi) c/c (fiica/fiice) l/Æ (cal/cai) str/str ( astru/astri)

Substantive defective de numar:

-cu forme numai la singular (nume de materii, insusiri, stari sau ape, munti, persoane, locuri) comune (grau, var) si proprii (Siret Traian)

-cu aceeasi forma si la sigular si la plural (pui, tei, unchi, invatatoare, nume)

-cu forme numai la plural (unele nume de materii, nume de locuri, munti) comune (icre, calti) proprii (Iasi, Balcani)

Substantive cu forme multiple de singular (oapete/oaspe; pantece/pantec) sau de plural cu acelasi inteles (boli/boale; coli/coale) cu inteles diferit (coarne/corni/cornuri)

Substantive colective (a caror forma de singular are inteles de plural):

-substantive simple(primare): hoarda, herghelie, stol, turma, trib etc.

-substantive derivate: alunis, frunzis, taranime, stejaris etc.

%Atentie! Forma de plural a unor nume de materie (alamuri, dulceturi, matasuri etc) defective, in mod normal, de acest numar, are sensul; unui plural colectiv, indicand soiuri, sortimente sau bucati din materia respectiva

Declinarea substantivului

Declinarea substantivelor nearticulate sau articulate nehotarat

Declinarea substantivelor articulate hotarat

Declinarea substantivelor proprii (nume de persoane)

Declinarea substantivelor proprii nume geografice compuse

a)doua substantive in acelasi caz: N-Ac Targu-Jiu; G-D Targu-Jiului

b)doua substantive, al doilea in genitiv: N-Ac Vatra Dornei; G-D Vetrei Dornei

c)doua propozitii legate prin prepozitie: N-Ac Curtea de Arges; G-D Curtii de Arges

d)un substantiv si un adjectiv: N-Ac Valea Lunga; G-D Vaii Lungi

4.Cazurile substantivului

Nominativ (cine? ce?)

-subiect:Lui i se cuvine aceasta cinste.

-nume predicativ (intotdeauna in relatie cu un verb copulativ):Radu este un copil bun.

-apozitie(atribut apozitional):Raul Mures a iesit din matca.

Obs. Exemplele se pot construi usor daca se folosesc adverbele : adica, anume, chiar, tocmai.

Mihai [adica] nepotul meu a implinit un an.

Acuzativ

-atribut substantival prepozitional (care? ce fel de?) Apa de la munte este rece (care apa?)

Obs.Nu face greseala sa pui intrebarea: de unde?

-nume predicativ(urmeaza dupa un verb copulativ, iar substantivul e insotit de prepozitie)Florile sunt pentru mama

-complement direct (pe cine? ce?) Il intreb pe Mihai.

-complement indirect (prepozitii+ cine? ce?)Vorbim despre cazuri.

-complement de agent (de cine? de catre cine?)Intrebarea a fost pusa de Alina.

Obs. Urmeaza dupa un verb la diateza pasiva sau dupa un participiu

-complement circumstantial de loc (unde? cu sau fara prepozitii, incotro?)Vine de la padure.

-complement circumstantial de timp(cand? cu sau fara prepozitii, cat timp?)A lipsit de acasa o saptamana.

-complement circumstantial de mod(cum? cat?)Copii vin in grupuri.Alearga ca vantul.(complement circumstantial comparativ)

-complement circumstantial de cauza:Codrul clocoti de zgomot

-complement circumstantial de scop:A plecat in oras pentru cumparaturi.

Genitiv

-atribut substantival genitival(al, a, ai, ale cui?)Interventia colegei a fost salutara.

-nume predicativ(urmeaza dupa un verb copulativ si este insotit de articol genitival:al, a, ai, ale)Pamantul este al taranilor.

Obs.Substantivele in genitiv pot indeplini si alte functii sintactice saca sunt precedate de prepozitii sau locuri prepozitionale, forma articulata: asupra, contra, impotriva, inapoia, deasupra, dedesubtul, in susul, in josul, in fundul, din cauza etc.

-complement indirect:Toti s-au ridicat contra propunerii lui.

-complement circumstantial de loc:Vizitatorii se uitau in fundul pesterii

-complement circumstantial de timp:A ajuns la gara inaintea sosirii trenului

-complement circumstantial de cauza:A intarziat din cauza vremii.

-atribut substantial prepozitional:Gradina din fata casei era inundata de verdeata

Dativ

-complement indirect (cui?)Padurii ii lipseste cantecul pasarilor.

Obs.Substantivele in dativ pot indeplini si alte functii sintactice, daca sunt precedate de prepozitiile:gratie, datorita, multumita, potrivit, conform, contrar, aidoma, asemenea

-complement circumstantial de loc(dativ locativ):Stai locului copile!

-complement circumstantial de mod:A raspuns conform asteptarilor noastre

-nume predicativ:El este aidoma fratelui tau.

-atribut substantival prepozitional(care?)Interventia conform planului a condus la reusita

-atribut substantival (cui?)Preot desteptarii noastre/ Oferirea de premii olimpicilor a fost televizata (de obicei dupa infinitivul lung)

-complement indirect cu prepozitie:Am reusit datorita Ioanei

-complement circumstantial de cauza:A intarziat datorita ploii

Vocativ

-nu are functie sintactica; se desparte prin virgula de restul cuvintelor, indiferent de locul pe care-l ocupa in propozitie: Ioana, vino afara!

| 0hippy0 a răspuns:

Flexibilhappy

| DarkBlood32 a răspuns:

N-are o denumire. Daar, te anunt ca substantivul e parte de vorbire flexibila. Isi schimba forma dupa gen, numar, caz.

| ScurtelEDoctor a răspuns:

De acelasi ex am dat si eu in cartea de romana din a 6-a...
este DECLINARE

| gubby99 explică:

Da mersi dar era vorba de altceva deci am un exercitiu si imi spune :schimbarea substantivului dupa gen, numar si caz se numeste :conjugare derivare sau declinareeu cred ca e declinare dar oricum mersi:*:X

| daria1 a răspuns (pentru gubby99):

Declinare este. Fundita? :X Te rog! puppy dog eyes

| moilatnicoleta a răspuns:

Substantivele proprii au si numar singular sau plural?