Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2616215intrebari
Ultimele intrebari
Cupio.ro
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
23 Apr
SATI 306.262AFISARI
147.561VIZITE
125.601V. UNICI
27 Ianuarie 2011
gubby99 intreaba:

Auziti cum se numeste schimbarea substantivului dupa gen, numar si caz?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 9 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 27 Ianuarie 2011 19:27
    ingerasha a răspuns:
    Schimbarea valorii gramaticalehappy
  • 27 Ianuarie 2011 19:28
    ingerasha a răspuns:
    Atribut substantival, scuzehappy
  • 27 Ianuarie 2011 19:27
    ByoEdyy a răspuns:
    SUBSTANTIVUL

Partea de vorbire flexibila, care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni, stari etc.

1. Felul substantivelor

Dupa inteles (natura denumirii): -compuse (masa, scolar, prieten)

-proprii (Maria, Venus, Arad)

Dupa alcatuire (forma): -simple (casa, Iasi, om) 21864rfu56jrc1j

-compuse (prin contopire: untdelemn)

(prin alaturare: zi-lumina)

%Atentie! 1.Substantivele simple pot fi primare (carte, perna etc.)sau derivate cu sufixe (bunatate, geamgiu, indoiala etc.)

2.Substantivele compuse sunt formate din doua sau mai multe cuvinte cu sens unitar fr864r1256jrrc

3.Se scriu cu cratima substantivele compuse dintr-un substantiv in N si unul in G (floarea-soarelui) din doua substantive legate prin prepozitie (cal-de-mare), dintr-un substantiv si un adjectiv (argint-viu), dintr-un substantiv si un verb (gura-casca)

4.Se scriu intr-un cuvant substantivele compuse in care componentele nu-si mai pastreaza individualitatea morfologica (bunavointa) G-D (bunavointei, nu bunei vointe)

5.Substantivele proprii de scriu cu majuscula, indiferent de locul pe care il ocupa in propozitie sau fraza.

2.Genul substantivelor

In limba romana substantivul are trei genuri: masculin, feminin, neutru

Genul masculin pentru fiinte de sex barbatesc sau lucruri care, prin obisnuinta sunt socotite masculine(om, cal, pom)

Genul feminin pentru fiinte de sex femeiesc sau lucruri considerate, prin traditie, feminine (pisica, floare, carte)

Genul neutru, in general, nume de lucruri (cer, stilou, nume)

¬Substantive epicene- acele nume de animale, pasari sau insecte care au o singura forma pentru masculin si feminin (gandac, tantar, fluture, elefant etc.)

¬Substantive mobile- nume de fiinte care au o forma pentru masculin (copil, profesor) si alta pentru feminin (copila, profesoara)

¬Motiunea- procesul cu ajutorul caruia se formeaza substantivele feminine din cele masculine si/sau invers (elev/eleva, rata/ratoi etc.). Cele mai frecvente sufixe motionale sunt:...
  • 20 Februarie 2012 09:20
    0hippy0 a răspuns:
    Flexibilhappy
  • 24 Septembrie 2012 22:32
    DarkBlood32 a răspuns:
    N-are o denumire. Daar, te anunt ca substantivul e parte de vorbire flexibila. Isi schimba forma dupa gen, numar, caz.

• 17 Februarie 2011 12:30
    ScurtelEDoctor a răspuns:
    De acelasi ex am dat si eu in cartea de romana din a 6-a...
    este DECLINARE
  • 5 Februarie 2011 19:52
    gubby99 explică:
    Da mersi dar era vorba de altceva deci am un exercitiu si imi spune :schimbarea substantivului dupa gen, numar si caz se numeste :conjugare derivare sau declinareeu cred ca e declinare dar oricum mersi:*:X
    31 Ianuarie 2013 10:09
    daria1 a răspuns (pentru gubby99):
    Declinare este. Fundita? :X Te rog! puppy dog eyes
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 11 Februarie 2013 18:01
    moilatnicoleta a răspuns:
    Substantivele proprii au si numar singular sau plural?