| ykwty a întrebat:

Aș vrea să ajung de la metroul Nicolae Grigorescu până pe strada Schițu Măgureanu (nr 19). față în față cu Liceul Gheorghe Lazăr. Nu prea mă descurc, deci ați putea să mă ajutați? Pas cu pas. Trebuie să ajung de urgență mâine acolo.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te sui in metrou mergi pana la izvor cobori, traversezi si ai ajuns... o simpla privire pe gmaps te edifica din prima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google maps

| johnbucuresti a răspuns:

Nu stie sa foloseasca o harta!
Pooti ajunge si poti intreba lumea in zona
asa se facea inainte ca sa se inventeze orele de geografie si hartile!
Poti sa iti cumperi dintr-o benzinarie o harta a Bucurestiului.
Poti sa te uiti pe harta gratuita de la iesirea din metrou gasesti la toate gurile de metrou un panou care are o harta a bucurestiului si inca o harta mai marita cu imprejurimile
si sigur vei gasi pe harta de la metroul respectiv strada.
sau exista site-uri de exemplu distanta.ro
sau bucuresti.com.ro
sau multe alte site-uri de genul
bucuresti.com.ro
mi-se pare usor de folosit

sau chemi pe cineva care s-a in zona sa te ia de la metrou.

si data viitoare poate ai timp sa aloci ca sa inveti sa folosesti o aplicatie de pe telefon care te va duce direct la adresa.

Sau mertgi la internet si iti scrii cu pix-ul pe hartie harta strazilor.

| asperger3 a răspuns (pentru johnbucuresti):

Cel putin in Bucuresti lumea e cam rea.
Nu prea sunt multe persoane mai ales daca esti din provincie sa te ajute(puncte de reper, pe unde sa o iei, etc)

| johnbucuresti a răspuns:

SI eu calatoresc mult prin Bucuresti
inca nu am carnet de conducere
si zilnic trebuie sa ajung in iminim 5 locatii
in care nu am fost niciodata in viata!
Mai ar fi o solutie sa mergi cu metroul pana in apropiere apoi sa chemi taxi-ul ca sa te duca la adresa.
Daca cumva este vreun taximetrist in statie
poti sa il intrebi unde vine strada respectiva
si sa ii arati ca ii dai 5 lei daca iti zice
Sau poti sa ii propui taximetristului care isi pierde timpul pe langa statia de metrou sa ii dai ceva implus ca sa te duca la adresa
incepi prin ai spune
stiu ca e aproape
dar va dau ceva implus
va rog sa ma duceti la adresa

incerca sa inveti sa folosesti o harta si gps-ul te va ajuta foarte mult in viata.

Eu am venit din Elvetia pana in Romania fara nici un gps si fara nici o harta doar ghidandu-ma dupa stele!