| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Am 16 ani, inaltimea 1.62 si 50 kg. Vreau sa slabesc 4 kg in 2 saptamani, credeti ca o sa reusesc sarind coarda si facand exercitii fizice? Nu tin dieta, dar reduc dulciurile si prajelile. O sa reusesc sau ma chinui degeaba? funda si vot

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6-7 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Dacă vei mai slăbi, atunci vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| missanna a răspuns:

Eu cred ca vei reusi astfel
a) cu dieta (legume, fructe)
b)dupa ora 6 in caz ca tie foame mananca fructe
c)fara dulciuri si prajeli(cat mai sanatos si natural)
d)exerciii fizice(incearca sa practici un sport)
Eu in asa fel am reusit de la 63kg sa ajung la 42 timp de aproape 15 sapt.In plus eu fac inot de performanta de 3 ori /sapt.(acesta este avantajul meu)
Dar cred daca vei respecta ce ti-am spus eu vei reusi sa slabesti mai mult de 4 kg
SUCCES!

| Teo02 a răspuns:

Buna,ar fi bine daca,pe langa exercitiile fizice si saritul corzii ai adauga alergatul, mersul pe jos si mai ales trebuie sa scoti pe cat posibil prajelile, dulciurile, alimentele grase, daca se poate sa nu mai mananci deloc.In schimb, trebuie sa incluzi mancare sanatoasa:fructe, legume(proaspete sau preparate), peste(la cuptor), seminte...etc.
Cred ca daca vei face cat mai multa miscare si vei manca sanatos, vei reusi.Bafta! happy

| seryoux17 a răspuns:

Esti prea grasa, de vrei sa slabesti?