| Denudeny a întrebat:

Buna. am instalat un ativirus si acum nu se mai dezinstaleazaa si ccalculatorul imi merge extrem de greu. mi-a luat 15 min sa deschid TPU pentru ca sa pun intrebarea... cum sa il dezinstalez? VA rog, e urgent. dau fundita.:3

Răspuns Câştigător
| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Intra in start=>panel contr=> Si dai un unistal, daca nu merge, mergi unde ai instalat si ai un pacher de unistal dai pe el.Ce anti-virus ai luat?(Multe anti-viruse iau ff.multe resurse, cel care ia resurse destul de mici Avira, dar nu e asa bun ). Daca nici asa nu merge.Dai la start=>All programs=>Accesories=>>System Tols =>System restore(iti aduce calculatoru la "setarile" inainte de instalarea antivirusului.). Succes.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este numai de la programul antivirus, s-ar putea sa fie si de la altceva.
Inainte de dezinstalarea antivirusului fa o curatare si o defragmentare a partitiei C, poti folosi uneltele sistemului de operare, respectiv Disk Cleanup si Disk Defragmenter sau doua programe gratuite de la Piriform.com, respectiv CCleaner si Defraggler.
Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool sau Uninstaller şi îl foloseşti.
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3. Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ce ai instalat tu nu e "ativirus", ori "ativirusul" instalat ti-a sters fisiere care erau folosite de sistemul de operare. Un "ativirus" iti poate ingreuna sistemul dar nu in asemenea masura incat sa dureze 15 minute sa deschizi o pagina de internet. Poate doar daca il instalezi pe o soba de calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca merge asa de greu? thinking foloseste IObit uninstaller dar na...o sa mearga cam greu, oricum merita sa incerciwinking Bafta

| Denudeny explică:

Mi-am dat seama de ce mergea atat de greu. erau instalate 3 antiviruse care se considerau unul pe altul virusi. happy

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru Denudeny):

Nu cred ca se considerau "unul pe altu virusi" Am intalnit-o la un antivirus si eu iti cere sa le stergi pentru a aloca mai multa memorie la acel Antivirus.Succes.