| Aleeeeeeee a întrebat:

Buna (: am nevoie de cateva idei pentru o compunere cu titlul,, Modelul meu in viata ". Stiu ca nu se fac teme pe site, eu nu cer sa imi faceti compunere, vreau doar sa imi dati cateva idei pentru ca nu prea stiu ce sa scriu ):

Fudita + voturi inteligent si folositor kiss

5 răspunsuri:
| xXBernaXx a răspuns:

Ai putea s ascri in compunere despre mama ta sau o persoana apropiata de la care inveti ceva sau care ar putea sa fie modelul tau.big grin Sper ca te-am ajutat.

| OanaZuza a răspuns:

Mda si eu am avut de facut o compunere de genu;.
Pai nu stiu. Daca ai un model argumenteaza de ce l-ai ales si ce calitati ale lui ai vrea sa le ai si tu...
EU cel putin am spus ca nu am un model concret si ca imi creez propriul model... Nu am nevoie de o persoana anume ca model.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.Si eu am de facut o compunere, dar habar nu am ce idei sa aplic.sad. Imi pare rau, dar nu am cu ce sa te ajut.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o compunere la fel si si nu stiu ce sa scriucrying

| fasirt28 a răspuns:

Hallo, buna ideiile ar putea veni de oriunde happy hai sa vedem daca-ti vine de aici ceva idei : cladiri mai mari, dar suflete mai mici; autostrazi mai largi dar minti mai inguste.
Cheltuim mai mult, dar avem mai putin; cumparam mai mult, dar ne bucuram mai putinAvem case mai mari, dar familii mai mici
Avem mai multe accesorii, dar mai putin timp;
avem mai multe functii, dar mai putina minte, mai multe cunostinte, dar mai putina judecata; mai multi experti si totusi mai multe probleme, mai multa medicina, dar mai putina sanatate.
Bem prea mult, fumam prea mult, cheltuim prea nesabuit, radem prea putin, conducem prea repede, ne enervam prea tare. Ne culcam prea tarziu, ne sculam prea obositi, citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.
Ne-am multiplicat averile, dar ne-am redus valorile
Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des.
Am invatat cum sa ne castigam existenta, dar nu cum sa ne facem o viata.
Am adaugat ani vietii si nu viata anilor
Am ajuns pana la luna si inapoi, dar avem probleme cand trebuie sa traversam strada sa facem cunostinta cu un vecin
Am cucerit spatiul cosmic dar nu si pe cel interior
Am facut lucruri mai mari, dar nu si mai bune.
Am curatat aerul dar am poluat solul
Am cucerit atomul, dar nu si prejudecatile noastre
Scriem mai mult, dar invatam mai putin.
Planuim mai multe dar realizam mai putine
Am invatat sa ne grabim dar nu si sa asteptam.
Am construit mai multe calculatoare:sa detina mai multe informatii, sa produca mai multe copii ca niciodata, dar comunicam din ce in ce mai putin
Acestea sunt vremurile fast-food-urilor si digestiei incete; oamenilor mari si caracterelor meschine; profiturilor rapide si relatiilor superficiale
Acestea sunt vremurile in care avem doua venituri, dar mai multe divorturi,
Case mai frumoase, dar camine destramate
Acestea sunt vremurile in care avem excursii rapide, scutece de unica folosinta, moralitate de doi bani, aventuri de-o noapte, corpuri supraponderale si pastile care induc orice stare, de la bucurie, la liniste si la moarte.
Sunt niste vremuri in care sunt prea multe vitrine, dar nimic in interior
Vremuri in care tehnologia iti poate aduce aceasta scrisoare si in care poti decide, fie sa impartasesti acest punct de vedere, fie sa stergi aceste randuri
Aminteste-ti sa-ti petreci timp cu persoanele iubite,
Pentru ca nu vor fi langa tine o eternitate.
Amintesteti sa spui o vorba buna copilului care te venereaza, pentru ca acel copil va creste curand si va pleca de langa tine
Amintesteti sa-l imbratisezi cu dragoste pe cel de langa tine pentru ca aceasta este singura comoara pe care o poti oferi cu inima si nu te costa nimic.
Amintesteti sa spui "TE IUBESC" partenerului tau si persoanelor pe care le indragesti, dar mai ales sa o spui din inima
Osarutare si o imbratisare vor alina durerea atunci cand sunt sincere
Amintesteti sa-i ti pe cei dragi de mana si sa pretuiesti acel moment pentru ca intr-o zi acea persoana nu va mai fi langa tine
Ai timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai.
Fa-ti timp sa iubesti, fa-ti timp sa vorbesti, fa-ti timp sa impartasesti gandurile pretioase pe care le ai, sa le vorbesti despre tine altfel de unde ti-as putea descrie,, Modelul de viata,, a Ta