| A18ndr a întrebat:

Buna!
Ce locuri merita vizitate la noi in tara?
Unde va place sa mergeti intr-un weekend?

8 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Locuri ca si, orase/sate/muzee/manastiri/trasee montane etc. Sunt foarte multe, am doar 160 de locuri pe care vreau sa le vad si se vor mai aduna. Este o tara care ofera foarte multe dpdv turistic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt atât de multe... pfff.
Castelul Peleș e locul meu preferat alaturi de zona piatra craiului, satele Peștera și Măgura. Superbe.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sibiu, Brașov.

| adryang78 a răspuns:

Depinde și ce anume îți place ție, ce te atrage. Sunt multe de văzut și vizitat, dar unii se simt bine la mare, la plajă, alții la munte. happy
Personal, sunt adeptul muntelui, prin prisma asta ți-aș recomanda zona Moeciu, Voineasa, Transalpina, Transfăgărășan, Cazanele Dunării, zona Domogled și mai sunt multe, multe alte zone superbe. Cam toată țărișoara noastră e presărată cu lucruri și locuri care merită văzute, deci ai de unde alege.

| SynapseNinja a răspuns:

Salutare! Îți dau aici câteva locuri/atracții pe care eu le consider că merită văzute: municipiul Brașov (un oraș medieval, foarte frumos), cetatea Râșnov, peștera Valea Cetății, delta Dunării, castelul Bran, castelul Corvinilor, castelul Peleș, cazanele Dunării, cheile Bicazului, cetatea medievală de la Sighișoara...
Iar lista poate continua până mâine. Avem o țară frumoasă, care merită vizitată.

| katin a răspuns:

Toateee, oriunde in tara.

| explorandromania a răspuns:

Buna, sunt multe locuri superbe in tara. Depinde foarte mult ceea ce va place sa vizitati si zona le care va doriti sa o vedeti. De exemplu in Vest: Timisoara, Oradea, Lacul Ochiul Bei, Cascada Bigar, Cascada Beusnita, Lacul Dracului, Clisura Dunarii, Cheile Corcoaia, Vadu Crisului, Muntii Apuseni zona Padis de exemplu sau Arieseni, Castelul Corvinilor.

In Centru: Cluj, Sibiu, Brasov, multe drumetii pe munte: Cheile Turzii, Salina Turda, Canionul 7 Scari, Zona Fundata-Moeciu, Transalpina, Transfagarasan, Castelul Bran, Castelul Peles etc.

Maramures si Bucovina - zone cunoscute pentru pastrarea traditiilor, peisaje superbe si multe biserici: Cimitirul Vesel, Muzeul Satului Maramuresan, Biserica Putna, Sucevita, Moldovita, Voronet etc.

In Est avem marea, delta si Muntii Macinului.

Sunt atat de multe locuri superbe de vazut incat sunt imposibil de enumerat.

Multe articole despre locuri de vizitat in Romania gasiti pe blogul meu de calatorii:

explorandromania.blog

Multe calatorii reusite!