| Happinessssss a întrebat:

Ce parere aveti voi despre copiii mai mici de 12 ani care au Facebook?
eu am 12 ani si parintii mei nu ma lasa sa imi fac. :3 Dar, poate e mai ok asa, chiar zi de zi vad la TV o gramada de cazuri nefericite care implica Facebook-ul.
Dar despre idi^tii de 10-11-12 ani care sunt intr-o "relatie"? Vai, doamne, deci crizez de mai aud asa ceva! Adica, wow, cu totii avem timp de asa ceva. laughing
Aaa, sau despre copiii care au telefoane de o gramada de bani? Am copii in clasa care au telefoane de 4000 roni.
Copiii astia vor sa para ceea ce nu sunt?

Răspuns Câştigător
| Justaghost a răspuns:

Parintii lor sint cretini, nu copiii. Pai daca de 4000 RON ti-ar plati o vacanta in strainatate cum te-ai putea da mare cu ea zi de zi? Sau si mai discret, de 4000 RON sa iti cumpere echipament pentru un sport gen tenis? Nu te criza, vezi-ti de treaba. Cei ce rid acum de tine ca nu ai FB sau eu stiu ce rahat de telefon vor plinge peste 10-15 ani.

| Happinessssss explică (pentru Justaghost):

Păi, chestia e că i s-a stricat telefonul mamei, am facut bani de Craciun, ciudat, da, și eu am vrut să-i fac cadou de ziua ei un telefon, ca avea un ciur de Nokia C3. laughing puppy dog eyes

| KodrutZ a răspuns (pentru Happinessssss):

Si fa-i cadou un Samsung de-ala de vreo 80-85 RON. Dual SIM, chiar. Are nevasta-mea asa ceva. Excelent ca telefon. Daca vrei sa te prostesti cu jocuri si net, iti iei frumos o tableta. Telefonul trebuie' sa aiba lanterna si sa te tina bateria cit mai mult. Ala e telefon. Daca vrei sa faci cadou cuiva un TELEFON si sa nu iti bati joc de el, ii iei asa ceva - http://www.pcgarage.ro/telefoane-mobile/evolveo/strongphone-accu/
Ma bate puternic gindul sa ii iau unul lui taica-meu, ca vechitura lui de Nokia are ecranul cam spart...;)

| Happinessssss explică (pentru KodrutZ):

Daca ai de gand sa ma iei la misto, cauta pe altcineva. straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru Happinessssss):

Absolut deloc. Ce ti se pare la misto? Maica-ta foloseste telefonul ca sa vorbeasca la el sau ii place sa il tina in fiecare noapte la incarcat?

| Happinessssss explică (pentru KodrutZ):

Pai vorbeste la el. laughing Dar parintii mei sunt genul de oameni care dau banii pe alte lucruri, nu pe telefoane etc. Asa ca, m-am gandit.''De ce uni copiii au telefoane de 4000 roni iar mama nu ar merita sa aiba unul de 400 roni?''
Aaa, si pana acum vreo cateva luni, tata avea o caramida, pana cand si-a luat un Nokia pe touch.

| KodrutZ a răspuns (pentru Happinessssss):

Exact, deci are nevoie de un telefon cum ziceam eu. Sa tina mult. Taica-tu presimt ca s-ar putea sa revina la caramida in curind...ca si pe taica-meu il tenta ceva cu touchscreen, pusesem ochii pe citeva modele asa in 400-800 RON, dar pina la urma l-am intrebat daca chiar vrea GPS, net si alte rahaturi pe care nu le va folosi decit din an in paste, sau un telefon care sa il tina vreo doua saptamini fara sa il incarce si sa il poata scapa in buda fara sa plinga.

| Happinessssss explică (pentru KodrutZ):

Acum mi-am adus aminte de ceva. Cand aveam 2 ani, i-am bagat telefonul tatei in chiuveta si nu s-a stricat laughing a luat nenumarate cazaturi si era ok laughing Tata lucreaza ca tinichigiu auto si in constructii, telefonul lui nou, e tot zgariat. Daca stau sa ma gandesc, nici mamei nu i-ar fi trebuit un telefon nou, dar na, i-am luat un Lumia 530, ma simteam nasol, gandindu-ma ca ea mereu ne e alaturi si are grija de noi. Ne trezim dimineata, parintii mei sun trezi deja, avem haine curate si calcate, avem ce pune pe masa, avem tot ce ne trebuie, si. poate si mai mult. Ei de ce nu ar merita macar un telefon pana in 400 roni...
Acum nu mai schimba telefonul niciodata, presimt ca cu asta moare. :3

| KodrutZ a răspuns (pentru Happinessssss):

Oh, da, alea da telefoane. De aia si ziceam de Evolveo. Cind o sa ii moara de tot smartphone-ul tatalui, ii iei unul de-asta. Lumia 530 e so-so. Daca are grija de el, probabil o sa tina citiva ani, dar nu fi convins ca o sa moara cu el...

| Happinessssss explică (pentru Justaghost):

Dar despre copiii care au o "relatie" de la varsta asta? Doamne, ce ai putea face in asa ceva? Dar dupa cand vor fi mai mari?
Ioi.

42 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu vad ce e asa rau sa ai Facebook.Cazurile alea nefericite de pe Facebook nu se intampla chiar asa din nimic, atata timp cat nu pui tot felul de poze dubioase, nu accepti si dai cereri strainilor si nu vorbesti cu necunoscuti, nu ai ce sa patesti.
Relatiile alea oricum nu se pot numi relatii, copiii aia oricum nu fac nimic.
Si cat despre telefoane, iar nu vad, care e problema? Daca isi permit, mi se pare ok, atata timp cat nu se lauda si nu stau non-stop pe ele.

| Happinessssss explică (pentru CautNume):

Tocmai asta e ideea, in fiecare pauza sunt cu telefonul in mana, pe facebook /

| mont a răspuns:

De la 12 ani mi se pare normal sa ai voie pe facebook. Iar telefoanele nu vad ce ar fi rau in ele. Mie imi pare chiar rau ca pe vremea mea nu existau. (ma refer cand aveam eu 12 ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar tu postezi aceasta "problema" de-a ta aici pentru ca?
Ai frustrari ca pe ei ii lasa sa isi faca cont pe facebook si pe tine nu :/? Ori ca le cumpara (iar asta pe abonament in multe dintre cazuri) mobile ceva mai scumpe? Serios acum, asta-i un motiv sa-i faci/consideri idioti? Pai sunt copii! Ce pretentii asa mari sa ai!
Dupa cum s-a mai precizat, parintii sunt de vina.Ei ii rasfata, ei le baga atatea fumuri si aere in cap, chiar si involuntar, din iubire. Daca asa considera ei, e treaba lor.
Retelele de socializare aka facebook nu sunt o necesitate ci un moft, la fel si cu smartphonurile (care in multe dintre cazuri sunt mai,, smart" decat detinatorii acestora).Dar daca isi permit, isi permit.
Tu chiar te astepti ca unui copil, cand ii faci cadou ceva scump, ce atrage atentia, indeosebi ceva ravnit pe piata tehnologica la ora actuala, sa refuze acel cadou? Pentru ce? Ce copil ai sa vezi tu sa refuze asemenea cadouri? Si nu doar copii, ca doar tot ce-i gratis cica e si bun.
Cu ei ai vorbit treaba asta? cu colegii tai, sa le spui ce opinii ai tu legat de aceste mofturi timpurii ale lor.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru anonim_4396):

Wow. ai asa mare dreptate! Mai bine tu primeai fundita aia! happy

| LenoreVoldaren a răspuns:

Te înțeleg. Problema ta este că nu ți se pare corect de ce unii copii mai mici sau de aceeași vârstă au tot felul de bunuri materiale și tu nu. Am văzut și eu cazuri cu "plozi" de nici 11 ani care deja aveau iphone 5. Iar eu aveam un LG cu clapetă. Nici nu mai vorbesc de copii ăia obsedați care stăteau într-una pe telefon. Eu dacă eram în locul părinților lor nu le luam smartphone până când nu ar fi fost pregătiți să aibă unul, cam pe la 12-13 ani cel mai devreme. Dar nu noi suntem părinți și trebuie să acceptăm realitatea.
La tine este și un pic de invidie bineînțeles. Dar înțelege că nu ai ce face. Mereu va fi cineva în lumea asta care va avea chestii mai "marfă" ca și tine, ca și mine, ca și mulți alții. Și ce dacă (,) colegii tăi au smartphone și tu nu? Cu ce sunt ei mai oameni decât tine? Au cumva un creier în plus sau se integrează mai bine în societate doar pentru că au un "smarfon"? Nu te teme că va veni timpul și o să ai și tu un telefon mai bun, dacă nu ai încă.

În legătură cu facebook nu mai știu care era limita de vârstă. Dar pot să știu de ce este acea grabă să-ți faci facebook? Ce e așa de marfă la el? Părinții tăi au perfectă dreptate când spun să nu-ți faci. Și pe mine m-au sfătuit să nu-mi fac și i-am ascultat. Eu imediat fac 15 ani și nu am facebook. Da, oameni buni, exist! Dar nu am facebook! Mi-am făcut odată din curiozitate dar l-am folosit numai o zi și l-am șters că m-a plictisit total. Pentru a conversa cu familia și prietenii am o mulțime de alte aplicații.
Și dacă acum colegii tăi se iau de tine că nu ai lucruri "faine" și nu ai facebook ca și ei, lasă-i în pace. Sunt mici și proști. Mai târziu o să le treacă la majoritatea pentru că se vor mai maturiza. Succes!

| Happinessssss explică (pentru LenoreVoldaren):

Parintii mei au posibilitati materiale, stiu asta, o vad, dar sunt sigura ca ei o fac pentru binele meu, sau cred. :3 Nu vor ca telefonul sau altele sa ma distraga de la invatat etc etc.

| Anonim340 a răspuns:

Pai:
1. Dacă tu vrei sa iti faci Facebook, ești liber sa iti faci. Doar ca iti zic ca vei intra permanent pe el si mno, la fiecare 5 minute vei intra sa vezi dacă ai mesaje sau notificări noi. Dacă crezi ca rezisti in a nu di obsedat, da, poti sa iti faci.
2. Mai, da e ciudat cum suna ca au 12 ani si sunt intr-o relație, dar asta, dupa cum eu văd ca tu nu iti dai seama, nu este o scuza. Da, au 12 ani, dar cel mai mult contează ca se plac. Poti sa fii si la 9 ani cu cineva, dar sa va plăceri e important. Poate zici ca sunt prea mici, dar dacă se plac ce e asa grav? Eu am o opinie buna in privința asta. Nu contează si nu poti alege vârsta la care te îndrăgostești. Pur si simplu se intampla.
3. In privința telefoanelor alea, nu prea am o opinie prea buna. In primul rând contează sa poti suna (si crede-ma ca stiu o grămada de persoane cu IPhone6 care nu au minute) si dupa contează Mb si WiFi. Da contează si aspectul, asta pot sa zic ca da. Dar sunt chiar bune telefoanele acelea, sunt mai noi si au chestii mai bune in ele. Deci opinia mea e cam între

| Alinaaa333 a răspuns:

Scuza-ma,dar eu nu cred ca este treaba TA daca copii de -12 ani au Facebook sau smartphone. Daca pe tine parintii te-ar lasa sa ai cont cred ca nu ai zice ca nu vrei sa iti faci unul sau daca ai primii un Iphone 6 sunt foarte sigura ca l-ai lua sa il folosesti. Si cu atat mai mult:sa iti bati joc de copii de 11-12 ani care au o "relatie", este NUMAI treaba lor, nu a ta. Daca ei vor sa aiba pe cineva de sexul opus aproape de el, este treaba lor. Daca ei se simt bine asa cum sunt BRAVO lor, tu trebuie sa vii tu sa zici le ca sunt idioti. Mai gandeste-te la tine si nu te mai baga in treaba altora. Fiecare crede ce vrea si face ce vrea.

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru Alinaaa333):

Aveți foarte mare dreptate tu și @gealcopac. Ați fi meritat una din voi funda :/

| Alinaaa333 a răspuns (pentru LenoreVoldaren):

Asta e ironie sau vorbești pe bune?

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru Alinaaa333):

De data asta chiar vorbesc pe bune.

| Alinaaa333 a răspuns:

Si in plus, cine esti TU sa insulti lumea. Daca tu esti gelos sau geloasa tine-ti comentariile cretine pentru tine!

| Justaghost a răspuns:

Nu e o tragedie ca nu ai Facebook. Nu e o necesitate. Si "copiii de bani gata" nu sunt cu nimic mai inteligenti decat noi ceilalti. Important e ce ai in cap nu pe Facebook sau in buzunar.

| gealcopac a răspuns:

Ok, deci...in primul rand am 12 ani, si da am iPhone, si da am facebook, chiar nu inteleg care este problema voastra. Doar pentru ca le am nu inseamna ca voi ajunge/ sunt un copil prost fara nici un viitor, ok? Pentru ca iau note destul de bune si sunt interesata in scoala, ok? Si in al doilea rand nu aveti nici un drept din lume sa imi faceti sau sa faceti orice alt parinte din lume cretinii pentru ca mi-au luat smartphone sau pentru ca am facebook, de abia astept sa va vad pe voi ca si parinti, ok? Nici nu cred ca veti fi perfecti, si apropo este clar ca sunteti doar niste gelosi ca nu aveti smartphone sau facebook (nu ca eu ma dau mare sau ca ma simt mai importanta ca am) dar daca cineva va ofera un smart phone foarte scump sau va lasa parinti sa aveti facebook sunt sigur ca o sa il luati/folositi, deci mai intai uitati va la voi daca sunteti perfecti si nu la ceilalti pentru ca fiecare om este constient de ce fapte gresite face si nu ii trebuie cineva sa isi bate joc de el. Deci incetati sa va credeti cei mai inteligenti si sa ziceti ca copii de 10-11-12 sunt foarte prosti si ca nu stiu nimica, pentru ca va inselati.

| KodrutZ a răspuns (pentru gealcopac):

Sint parinte si am dreptul sa zic ce vreau. Atita drept mai avem si noi de cind cu asa-zisa democratie. Am fost printre primii 1000 de romani de pe FB, daca nu printre primii 100 chiar, am smartphone, dar e irelevant. Smartphone scump nu iei copiilor decit daca esti imbecil, PUNCT. Il iei pe copchil, il trimiti la cules de struguri, si la sfirsitul zilei ii dai frumos 50 RON. Dupa aia il intrebi daca merita sa munceasca asa doua luni pentru un rahat de telefon sau nu. Cind o sa fie copchilul tilharit si iti vine cu capul spart acasa si fara telefon o sa te plingi ca te-a batut dumnezo', da' nu te gindesti ca ai fost jita si nu te-ai gindit decit la aparente.
@Alinaaaa: Are aceleasi drepturi ca si tine de a face comentarii cretine. E intrebarea lui, la urma-urmei. Daca nu iti place, fugi fuguta la aria de shopping sau pe la dragoste si sex, ca tot sinteti toti experti de la 11 ani in treaba asta.

| gealcopac a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu am spus si nici ea ca suntem experta in lucruri de-alea, dar doar pentru ca tie nu ti se pare corect sa avem telefon este treaba ta si o ti pentru tine, mai bine uita-te la copii tai si nu la alti. Si apropo vremurile avanseaza deci nu o sa va plangeti toata viata voastra ca nu se mai intampla ca pe vremurile voastre. Si eu incerc sa fiu cat mai respectuasa posibila, dar nu mi se pare corect sa spuneti ca puteti spune toti ce doriti: nu este adevarat puteti spune ce vreti pana la o anumita masura.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru KodrutZ):

Scuza-ma,dar cine zice am 11 ani? Si chiar daca esti parinte este TOTAL irelevant. O fii intrebarea lui dar si raspunsul meu. Poate oi fii tu adult si parinte, dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa fii nesimtit sau sa faci pe destepul pe un site de adolestenti! De fapt tu ai inceput sa ne insuti. Daca eu raspund ceva, tu nu trebuie sa faci presupuneri nesimtite. Acum du-te si tu la copii tai nu mai sta pe un site pentru copii.

| Happinessssss explică (pentru gealcopac):

Stiu, ai telefon, dar nu cred ca ai carte gramatica.

| Happinessssss explică (pentru gealcopac):

Eu zic ca pentru a avea un telefon de o groaza de bani precum Iph trebuie sa dai si ceva in schimb, nu doar sa ceri, prietene. happy Adica, eu am 11 ani si realizez, oarecum. Nu spun ca sunt un geniu sau ceva de genul, fiindca as minti. Dar note bune la scoala iau, si nu ma refer la destul de bune! (nu ca m-as lauda sau ceva)
Dar wow, ce iPhone ai? O replica ieftina, iti spun eu, amice!
Nu zic ca copiii de varsta noastra nu stiu nimic, adica, eu am idee cel putin de limba romana, mai dau pe la scoala, cred ca tu nu ai fost la lectiile acelea in care se insista pe gramatica, ai fost racit?

| gealcopac a răspuns (pentru Happinessssss):

Pai ca sa stii ceva eu nu am facut gramatica romana ca tine, ok? Pentru ca sunt la scoala franceza, si nu prea am invat gramatica romana ca tine, si doar ca sa stiu cate limbi sti tu mai exact?

| Happinessssss explică (pentru Alinaaa333):

Nesimtit?! ''nenea'' acela, asa cum il consideri tu, se straduieste sa isi educe copiii si sa faca oameni din ei, nu printi si printese, draga!

| Happinessssss explică (pentru KodrutZ):

Exact! am 11 ani, da, dar consider ca parintii muncesc pentru noi zi de zi si se straduiesc ca sa ne fie noua bine din toate punctele de vedere.
nu ca m-as da inteligenta in fata dvs.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru Happinessssss):

Vai mai... tu iti dai seama ca te certi cu cineva care stie mult mai bine ce il inconjoara decat stii tu? Am o singura intrebare: de ce te freaca grija sa ai facebook si telefon scump la 11 ani? so ce treaba ai tu cu aia care au relatii la varsta ta? fiecare are viata lui. Si apropo, eu si acea gealcopac avem mult mzi multe cunostinte despre ce ne inconjoara. si la 11 ani nu trebuie sa inveti sau ceva? adica stiu si eu...ca dupa vorbesti de ceilalti!

| gealcopac a răspuns (pentru Happinessssss):

Cine a zis ca nu iau note bune, ok poate nu stiu bine gramatica romana dar stiu alte gramtici la alte limbii din moment ce invat franceza de 8 ani, si nu am primit telefon pentru nimica am luat note bune si parintii mei au fost de acord sa imi iau un telefon. Si sincer nu intelg ce vrei sa dovedesti, nu sunt copil rasfatat fara minte, care nu stie ce zice, nu ma cunosti personal si nu ai dreptul sa ma judeci, asa ca nu o sa imi mai cobor mintea la a ta pentru ca nu merita happy seara buna

| KodrutZ a răspuns (pentru Happinessssss):

De aia nici nu ma mai obosesc sa ii raspund. Mai bine stau la povesti cu maidanezii. Ma inteleg mai bine cu un ciine.
@Alinaaa: Citi ani ai fi avind, multi inainte. Site-ul asta nu (ar trebui sa fie) e de adolescenti. Adolescentii ar trebui sa invete sa mai faca ciocul mic si sa invete de la astia mai in varsta uneori si sa zica mersi ca nu e plin de blazati ca pe vdc aici... INCA. Nu insult gratuit. Va insult pe astia care insultati bunul simt prin limbaj si atitudine.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru Alinaaa333):

Oh si noi 2 invatam multe limbi, aka franceza, engleza, latina si spaniola\germana. nu mai comenta ca ea nu stie limba romana!

| KodrutZ a răspuns (pentru Happinessssss):

Lasa modestia. Virsta ta e ideala pentru a TE SIMTI inteligenta si a actiona in consecinta. Citeste, citeste, citeste. Internetul e o ocazie extraordinara pentru generatia voastra pe care noi nu am avut-o, pacat ca foarte putini il valorificati cu adevarat. La ce capital uman/genetic avem (e demonstrat ca, nativ, romanii sint mai bine dotati intelectual ca majoritatea celorlalte natii), depinde doar de voi daca veti ajunge milionari la 18 ani sau o sa faceti un rahat de facultate si dupa aia o sa va plingeti ca ati terminat nu-stiu-ce-economie-si-administrarea-afacerilor dar nu va gasiti de lucru decit ca "merchandiser". Marea buba e ca parintii sau profesorii nu prea au cum sa va ajute la partea asta cu netul, dezvoltarea personala in sensul asta si facutul de bani online, iar daca te apuci sa cauti "cum fac bani online" o sa gasesti 99% porcarii, mai ales pe site-urile in romana. Cert e ca se fac bani online. Bani frumosi, nici usor, nici foarte greu, totul e sa iti placa si sa te tii de treaba asta. La varsta ta, ca un hobby. 3 ore alocate in scopul asta in fiecare weekend vor face minuni pe termen lung, crede-ma. Bine, asta e complet off-topic. Zic ca idee...winking

| KodrutZ a răspuns (pentru gealcopac):

A bientot!

| gealcopac a răspuns (pentru KodrutZ):

Ok, va multumes pentru sfatul dumneavoastra, si va promit ca nu o sa ajung sa caut; "cum sa fac banii pe net". Aveti dreptat in multe privinte si avem cu totii opinia noastra, desigur o sa merg pe ideile mele dar avem multe de invatat de la adulti si ar trebui sa fim mai feriiti de ce avem si nu tristi de ce nu avem.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mda...pai scuze daca adolescenti sunt nesimtiti, dar nu e vina noastra, e vina voastra(adultii) ca nu ne lasa nimeni sa zicem nimic. Ce sa invatam in viata? Ca suntem cretini si fara rost? Cam asta ne dati de inteles. Ati fost si voi la fel si si voi v-ati plans. Sa fii adolescent e o chestie plina de sentimesnte comfuze si mai ales furie si plans. Uneori trebuie sa raspandim furia, nu ma intelege gresit, dar nu ne ajutati cu numica daca nu stai sa va ganditi cum ne simtim si nu ne ajutati daca ne tot contraziceti.

| KodrutZ a răspuns (pentru Alinaaa333):

Luati si puneti mina pe o carte, invatati sa scrieti. Sentimentele alea se pot converti in versuri/proza/discutii ca de la egal la egal, nu in furie si plins.
@geal: Sfaturile erau pentru Happ. Desigur ca le poti urma si tu. Problema nu e daca iei si cauti cum sa faci banii pe net, ci ce iei din toata treaba asta. Majoritatea au impresia ca dai clicuri pe reclame si fac bani, dar daca ii iei la bani marunti habar nu au CUM functioneaza treaba asta. Ideea e ca, revenind la ce zicea Alinaa, la varsta voastra puteti deveni milionari fara sa incercati macar. E suficient sa iei furia si plinsul, sa le convertesti in ceva publicabil, apoi sa ai norocul sa se vinda. Amazon Kindle Store si Google Play Store au sute de milioane de utilizatori. Gindeste-te cum ar fi ca doar 1% din aia sa iti citeasaca/cumpere cartea...

| MycHeL a răspuns:

.