| Alice_2720 a întrebat:

cine stie japoneza ca imi place foarte mult limba? va rog ajutati-ma sau daca nu macar un alfabet japonez cu semne...plsz help

Răspuns Câştigător
| さいゆき a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un curs. Cei de acolo vor incepe cu inceputul si te vor ajuta mai bine, daca nu vrei asa iti poti cumpara un dictionar de unde sa inveti cuvinte sau un ghid de conversatie. In cazul meu am invatat japoneza mai mult din obligatie pentru ca prieteni mei nu stiau romana si nici engleza prea bine.
Semnele ti le pot da daca vrei:

あ - a
い - i
う - u
え - e
お - o
さ - sa
し - si
す - su
せ - se
そ - so
た - ta
ち - chi
つ - tsu
て - te
と - to
な - na
に - ni
ぬ - nu
ね - ne
の - no
は - ha
ひ - hi
ふ - fu
へ - he
ほ - ho
ま - ma
み - mi
む - mu
め - me
も - mo
や - ya
ゆ - yu
よ - eu
ら - ra
り - ri
る - ru
れ - re
ろ - ro
わ - wa
を - wo
が - ga
ぎ - gi
ぐ - gu
げ - ge
ご - go
ざ - za
じ - si
ず - zu
ぜ - ze
ぞ - zo
だ - da
ぢ - si
づ - du
で - de
ど - do
ば - ba
び - bi
ぶ - bu
べ - be
ぼ - bo
ぱ - pa
ぴ - pi
ぷ - pu
ぺ - pe
ぽ -po

Astea sunt mai de baza.
Daca mai ai nevoie de ceva imi poti trimite un mesaj
@florina: acela sigur nu e alfabetul japonez -.-

6 răspunsuri:
| Florinaa14 a răspuns:

A -ca
b -tu
c -mi
d -te
e -cu
f -lu
g -si
h -ri
Ii-ki
j -zu
ca -me
l -ta
m-rio
n-to
o -mo
p -no
cu -ke
r -si
s -ari
t -chi
u -do
v -ru
w -mei
x-na
y -fu
z -zi

| YukikoMaya a răspuns:

Http://kaleido-star.myforum.ro/limba-japoneza-vt142.html
e interesant forumul am mai inv si eu cate ceva de pe el:D

| irbis a răspuns:

Daca vrei sa inveti japoneza este o idee buna sa urmaresti anime. Eu am urmarit peste 200 de seriale si filme anime si am inceput sa inteleg limba. Am invatat cuvinte si am inceput sa prind notiuni de gramatica. Fiind atent la sunete si la subtitrare am inceput sa le asociez si sa inteleg ce inseamna cuvintele japoneze. Inca nu stiu sa vorbesc japoneza, dar am inceput sa o inteleg cat de cat.

| ѕмιℓє a răspuns:

Dai la google unelte lingvistice dai acolo si setezi japoneza si poti si asculta cum se pronunta