| xDiiianne a întrebat:

Dau funda.Ieri am mancat niste chipsuri si a început sa ma doara maseaua.Acum a inceput sa ma doara cea de sus si cea de jos cand apas sau cand incerc sa mananc ceva, e ca si cum ar fi umflate...mi am pus usturoi si nu mi-a trecut. E posibil sa ma fi tras curentul? Va rog nu imi spuneți sa merg la dentist pentru ca momentan nu am bani.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate ai carii netratate de te dor cand mananci continua sa intre bacterii in radacina

| InVisible99 a răspuns:

Te poti spala de fiecare data cand mananci in acea parte sau macar dimineata si seara, dar incearca 3-4 zile sa nu mai mananci cu acele masele sau sa mananci ceva mai moale si foarte mult te-ar ajuta si apa de gura, dar dupa ce te speli pe dinti, NU INLOCUIESTE SPALATUL big grin

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de o inflamatie la nivelul gingiei. Poate chipsurile au fost prea tari, ai mestecat prea tare pe maselele respective si ai iritat zona. Incearca sa folosesti niste analgezice pana cand iti trece.
Daca simti ca pulseaza zona respectiva, atunci este posibil sa iti fi intrat niste ghipsuri pe sub gingie ori sa iti fi ramas intre dinti si sa cauzeze o infectie. Incearca sa folosesti niste ata dentara in cazul asta si asteapta cateva zile. Daca nu trece iti recomand o vizita la medicul dentist.

| Alexutza27 a răspuns:

Poti incerca sa te speli mai insistent in zona care te doare dar sa nu freci tare cu periuta, sa clatesti gura cu ceai de musetel. nu prea ai ce sa faci, dar daca durerea tine mai multe zile ar trebui totusi sa mergi la un medic. cu trimitere de la doctorul de familie costa mai putin. sanatate!

| Nyannn a răspuns:

Incearca sa te speli pe dinti poate ti-a ramas resturi intre dinti big grin

| PopStarRock a răspuns:

Buna! Incearca sa iei o gura de tuica si sa tii tuica la dintii/maselele care te dor in jur de 2-5 min. Pe mine asta m-a ajutat!:*