| narcis14 a întrebat:

Am o intrebare!
Am un router D-Link drw 921 cu abonament de la Vodafone(acces nelimitat la internet). Faza e ca dupa ce trec de un anumit trafic de date(adica daca descarc deodata vreo 2 gb) se opreste accesul la internet. Dupa ce il opresc si il pornesc isi revine.
Ceva idei?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste cu atentie contractul si vezi cat trafic lunar ai. daca depasesti cu mult acel trafic inclus, viteza de transfer se micsoreaza foarte mult, din aceasta cauza paginile incarca mai greu si nici video pe fb sau youtbe nu mai poti vedea.Bineinteles ca mai cade si internetul deoarece la scaderea vitezei de conexiune si toanele vremii, cade semnalul de tot, dupa care revine dar tot la aceeas viteza mica.Cat trafic iclus ai lunar: Stiu ca ai nelimitat, asta e internetul dar traficul inclus la viteza reala este alta.

| narcis14 explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca dupa ce il inchid si deschid isi revine...de ce? viteza e acceiasi

| anonim_4396 a răspuns (pentru narcis14):

Din cauza ca pe un moment, viteza a scazut la zero, se deconecteaza si apoi cand il inchizi si deschizi isi revine deoarece intre timp a revenit bruma aia de conexiune care ti-o da.Asa patesc si eu cu un modem Vodafone sau mai toti care au acest tip de contract, Scade viteza la zero se deconecteaza apoi pentru a reconecta trebuie inchis si deschis.Asta e.

| narcis14 explică (pentru anonim_4396):

Si nu se poate rezolva, nu? Totusi nenea ala de la Vodafone o zis ca nu o sa se intample chestia asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru narcis14):

Eh,care nenea? Acum daca suni la Vodafone, nu mai e nenea ala e altcineva.Una zic cei ce fac abonamentele, alta fac. Uite aseara cineva m-a chemat sa-i instalez internernet prin wirelles de la Orange.Am citit mai intai contractul si in contrct spunea ca dupa atingerea limitei de trafic de 4 giga, viteza ramane aceeas insa se taxeaza traficul suplimentar cu 1 euro la 500 de mb.Eh, a sarit in sus acea persoana ca nu e adevarat ca acel om i-a zis ca ii sczde viteza dupa atingerea pragului dar nu plateste nimic in plus.Pai ce zice nenea ala nu e compatibil cu ce scrie in contract.In contract e adevarul nu in ce zice nenea ala.asa si la tine si la mine si peste tot.Ei una zic din gura dar in contract e scris cum si ce fel.de aceea, inainte de al asculta pe nenea la, trebuie citit contractul cu atentie.O zi buna si Craciun fericit1

| narcis14 explică:

Ok, o sa dau un ochi in mai detaliu si pe contract. nenea ala e tipul de la magazinul vodafone.mersi pentru raspuns. Apropo eu l-am luat abia acum o saptamana...de exemplu nu mai este treaba aia valabila cu retragerea contractului dupa nu mai stiu eu cat timp? Citisem odata ca ai voie sa renunti la contract daca nu l-ai citit bine...eh mersi pentru ajutor! Sarbatori Fericite