| Tyberiu2000 a întrebat:

Am o întrebare despre visele lucide.Eu am ajuns de câteva ori în starea când aflu că sunt într-un vis, dar nu-l pot controla pe deplin, uneori chiar uit că sunt într-un vis și redevine un vis normal. Cum aș putea, mai exact, să-mi controlez visul când aflu că sunt în el.

Răspuns Câştigător
| alexandruvalentin a răspuns:

Exista mai multe metode, ca sa ai un vis lucid sunt 3 metode ce-a mai simpla este sa te pui in pat si sa stai paralizat pana ajungi intr-o stare de adormire adanca si atunci incepe visul din acel moment iti controlezi visul cum vrei tu

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este destul de greu sa le controlezi, necesita multa practica, insa nu este indicat. In timpul somnului si al viselor, creierul si subconstientul selecteaza informatiile pe care le-au primit in timpul zilei. De-a lungul zilei primim o gramada de informatii, pe care constient nici nu le percepem. Ar fi imposibil sa incerci tu sa selectezi informatii pe care nici nu stii ca le-ai primit. Acest proces este involuntar si asa ar trebui sa ramana pentru sanatatea ta mentala.

| HaKa93 a răspuns:

Nu ai cum sa le controlezi pentru ca sunt involuntare, atunci cand visezi, creierul se odihneste si face in asa fel incat sa fie cat mai bine. singurele vise controlate sunt cele imaginate gen visezi cu ochii deschisi

| Tyberiu2000 explică (pentru HaKa93):

De fapt, eu nu am vise lucide involuntare pentru că eu însumi apelez la tehnici de visare lucidă ca să ajung în această stare, și numai după ce am început să le fac am început să am și eu vise lucide, până acum nu am avut niciodată, coincidență?

| xr0sioRx a răspuns:

Nu poti, de ce? Pentru ca atunci cand vrei sa schimbi ceva in vis ti se activeaza creierul, sa zic asa.Si mie mi s-a intamplat asta, si cand am vrut sa schimb ceva in vis m-am trezit, fara sa vreau. E ca si cand ai avea 2 creiere. Cand dormi, unul viseaza, cand esti treaz gandeste. Si nu mere sa le utilizezi pe amandoua happy. Sper ca ai inteles laughing

| BladeMaster861 a răspuns:

Nu poti si ar fi un dezastru daca oamenii ar invata sa le controleze.

| alexandruvalentin a răspuns (pentru BladeMaster861):

Ba da poti sa le controlezi de asta se numeste vis lucid (cat timp esti constient de visul tau il poti controla)esti imposibil sa iti dai seama ca tu visezi trebuie sa intri intr-un vis fiind constient de la inceput pana la sfarsit

| ralww a răspuns:

Ce ar mai fi daca am putea sa ne controlam si visele? Eu in vis pot doar sa ma trezesc daca visez ceva urat si atat. Nu stiu cum, cateodata mai greu.dar pot big grin