| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă..fratele meu ma jigneste mereu, intenționat prin cuvinte grele. M-a epuizat psihic. Uneori nu ma intereseaza, alteori ma raneste adânc. Ceilalți spun "Daca as fi in locul tau l-as pune la punct. " Dar cum? Ce as putea sa fac? Va cer nişte sfaturi despre ce sa-i spun si cum sa o fac, ceva prin care sa nu folosesc si eu vorbe aspre, ceva in care sa-i arat ca pot sa-i închid gura. Dau vot si funda răspunsului ajutator.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Spune macar varstele, genurile, daca aveti probleme psihice sau de alt fel in familie, cum va comportati fiecare in societate, in special la scoala. Salut.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, nu-l injura sau mai grav de atat sa-l bati nu se stie cand il dai cu capul de ceva si ramane acolo. Incearca sa eviti tot ce-ti spune el. Eventual iti poti ruga parintii sa va duca la un psiholog si sa vedeti care e problema, nu ti-o spun in nume de rau, eu ma duc de 3 sau chiar 4 ori la psiholog pe an. In rest incearca sa nu-i dai atentie.

| ThePuffy a răspuns:

Indiferenta raneste mai mult decat cuvintele, atat spun.

| Ionutszu a răspuns:

Ce varste aveti?

| JohnnySilverhand a răspuns:

Spune-i ca te ranesc cuvintele lui, mai ales pentru ca sunt de la cineva drag. Dupa mine are problema psihica, daca o face fara motiv, si nu te lua dupa alti, precum "Daca as fi in locul tau..." sunt doar vorbe goale. Dupa ce i-ai spus ca te raneste, intreaba-l de ce o face.

| Kidnapper a răspuns:

Spune-i lu maicata sau lu taicato